Visā Latvijā mērīs radona līmeni gaisā un ūdenī

Komentāri

Visā Latvijā mērīs radona līmeni – tiks pārbaudīts gan dzeramais ūdens, gan gaisa kvalitāte mājsaimniecību iekštelpās. Šīs radioaktīvās gāzes pārlieka koncentrācija negatīvi ietekmē cilvēka veselību. 

Radons ir gāze, kas sastopama zemes dzīlēs, un tā veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Kā jebkura radioaktīva viela, tā var atstāt ietekmi uz cilvēka veselību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Eiropas Komisijas (EK) direktīva paredz pievērst pastiprinātu uzmanību šiem dabiskajiem starojuma avotiem, tostarp radonam.

Taču, kā atzīst speciālisti, Latvija patlaban Eiropas radona kartē ir balts plankums. Runa ir par šīs radioaktīvās vielas koncentrāciju gan iekštelpās, gan dzeramajā ūdenī.

Arī Radiācijas drošības centrā norāda, ka tālajos 90. veikti radona mērījumi, kas problēmu neuzrādīja. Bet arī toreiz – līdzīgi kā ar dzeramā ūdens mērījumiem – visu valsti neaptvēra, turklāt tas bija sen un patlaban jau mērījumu metodes atšķiras.

Radona līmeni mēra ar speciālu mērierīci, ko novieto iekštelpās, piemēram, guļamistabā.

Arī radona klātbūtni dzeramajā ūdenī pārbaudīs visā Latvijas teritorijā, paraugus ņemot no 160 urbumiem.

Speciālisti ar jaunākiem datiem cer pierādīt, ka Latvijā radona piesārņojuma problēma nav. Līdz ar to visticamāk šis būtu vienreizējs pasākums bez regulāra monitoringa gadu no gada.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl