Vīriņi zaļajās vestēs, kuri uzrauga Centrāltirgus autostāvvietu, neizdod čekus

Pievienot komentāru
Vīriņi zaļajās vestēs, kuri uzrauga Centrāltirgus autostāvvietu, neizdod čekus
FOTO: LETA

Pēdējo gadu laikā gandrīz visas Rīgas centra autostāvvietas modernizētas un aprīkotas ar mūsdienīgiem maksas automātiem. Dažos norēķināties var pat ar kredītkartēm. Pie Centrāltirgus maksāšanas kārtība palikusi kā deviņdesmitajos. Stāvvietu uzrauga vīri zaļās vestēs, iekasē 1,50 eiro par stundu.

Nekā personīga skatītāji raksta, ka zaļie vīriņi bieži neizdod čekus. Turpat 10 gadus dome, tirgus vadība sola izmaiņas. Bet gadu no gada vienai privātfirmai izdodas noslēgt nomas līgumu ar Centrāltirgu par šo Rīgas centra ielu izmantošanu peļņas gūšanai. Arī VID veiktās pārbaudēs secināts, ka klientu sūdzības par čeku nedošanu ir bez pamata.

Pie Centrāltirgus, tieši iepretim Rīgas mēra Nila Ušakova partijas Saskaņa birojam, autostāvvietās abpus tramvaja sliedēm un gar vairākiem paviljoniem saimnieko “vīri zaļās vestēs”. No agra rīta līdz vēlai pēcpusdienai brīvu vietu, kur ”noparkot” automobili, atrast ir pagrūti. Klientu plūsma ir pamatīga. Pieci seši uzraugi ne mirkli nestāv bez darba. Visi norēķini notiek ar skaidru naudu. Pirmā stunda stāvvietā maksā 1 eiro un 50 centus.

Daudzi Nekā personīga skatītāji sūdzējušies, ka pārsvarā tikai krievu valodā runājošie stāvvietas uzraugi bieži iekasē naudu, bet čekus no kabatas izmēra kases aparātiem nedod. Vai arī izdod tikai pēc tam, kad klienti to uzstājīgi pieprasa. Uzraugi, kas šādi rīkojas, kameras priekšā to noliedz.

Zaļie vīriņi Centrāltirgū darbojas jau kopš deviņdesmitajiem. Rīgas dome, kad to vadīja no LNNK ievēlētais Māris Purgailis, 1995. gadā zemi starp Pilsētas kanālu, Daugavas krastmalu, Turgeņeva un Gogoļa ielu uz 50 gadiem nodeva akciju sabiedrībai ”Rīgas Centrāltirgus”. Domes lēmums atļauj ne tikai saimniekot paviljonos, būvēt kioskus, bet arī izmantot uz ielas esošās stāvvietas. Arī tās iznomāt tālāk. Tā jau 20 gadus Centrāltirgus vadība nolēmusi, ka saimnieciski izdevīgāk ir nevis iekasēt naudu pašiem, bet zemi nodot privātfirmām.

Šobrīd te saimnieko SIA Veiss U2. Vietu skaits, ko stāvlaukumos apsaimnieko privātfirma, nav mazs – virs 250. Sadalot SIA VEISS U2 uzrādīto pagājušā gada apgrozījumu pa dienām, var iegūt, ka aptuveni vīriņi zaļajās vestēs dienā oficiāli no vienas stāvlaukuma vietas iekasē 2 eiro 39 centus. Ja ņem vērā, ka firmai Rīgas centrā ir vēl viena stāvvieta, tad ieņēmumi no Centrāltirgus sanāk vēl mazāki.

Pie SIA Veiss U2 biroja sastaptā firmas direktore noliedz, ka viņas darbinieki krāptos, neizdotu čekus un šādi palīdzētu firmai neuzrādīt visu peļņu. Nesen pārbaudes veicis VID, un nekādi pārkāpumi neesot atklāti.

Pēdējais līgums ar tirgu slēgts 2014. gadā uz laiku līdz šā gada 31. decembrim. Interese par konkursu neesot bijusi liela – pieteikusies viena firma, kas arī uzvarēja.

Citas firmas, kas arī nodarbojas ar stāvvietu biznesu, šo konkursu ”nav pamanījušas”. Tieši pie Spīķeriem stāvlaukums ir Skandināvu uzņēmumam EuroPark . Tā valdes loceklis Nekā personīga skaidro, ka uzņēmums labprāt būtu pieteicies iespējai strādāt Centrāltirgus teritorijā, bet šāda informācija nebija pieejama.

Centrāltirgus nav vienīgā vieta, kur rosās vīri zaļajās vestēs. Antenas iela pie CSDD. Daļa ielas aprīkota ar Rīgas satiksmes automātiem, bet daļu uzrauga kungi zaļās vestēs, jo zeme, ieskaitot ielu, pieder privātīpašniekiem.

Rīgas mērs TV3 solīja, ka pēc šā gada decembra, kad beigsies Centrāltirgus slēgtais līgums par ielu izmantošanu ar šo īpaši ieredzēto privātfirmu, tirgus stāvvietas nodos Rīgas satiksmei un tur uzstādīs maksas automātus. Tiesa gan šis uzņēmums tirgus teritorijā spējis noturēties jau kopš deviņdesmitajiem, un to šo gadu laikā tā arī nav skārušas nekādas Rīgas domes solītās izmaiņas.