“Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī. Katiņas slaktiņš” – atklāta FOTO izstāde

Komentāri

“Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī. Katiņas slaktiņš” – šāda izstāde atvērta 2. februārī Latvijas Kara muzejā.

Izstādi sagatavoja Katiņas muzejs, Polijas Armijas muzeja Varšavas nodaļa un Nacionālās piemiņas institūts, bet Latvijā tā tiks parādīta, pateicoties Latvijas Kara muzeja un Polijas Republikas vēstniecības Latvijā atbalstam.

Izstādes atklāšanas pasākumu apmeklē arī Polijas Republikas Seima maršals Mareks Kuhciņskis [Marek Kuchciński] un Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Izstādes ekspozīcijas atklāšanā piedalīsies arī Polijas Nacionālās piemiņas institūta – Noziegumu pret poļu tautu izmeklēšanas komisijas vadītāja vietnieks Mateušs Špitma (Mateusz Szpytma), Polijas Republikas Nacionālās aizsardzības ministrijas Izglītības, kultūras un nacionālā mantojuma departamenta direktors Slavomirs Frontčaks (Sławomir Frątczak), kā arī Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija un Polijas Armijas muzeja Varšavā direktors Adams Bulava (Adam Buława).

Izstāde ”They were shot in the back of the head” [”Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī”] pirmo reizi tika parādīta pagājušā gada septembrī Tallinā un Tartu, kur tā guvusi cildinošas atsauksmes. Izstāde atklāj, kas bija un kas ir Katiņa: padomju okupācijas laikā pastrādātā poļu genocīda zīmīgs simbols, faktu sagrozīšanas un melu simbols, notikumu noklusēšanas nozieguma simbols starptautiskajā arēna un patiesības uzvaras simbols, poļu inteliģences, dažādu tautību un ticību II Polijas Republikas pilsoņu iznīcināšanas simbols un cilvēciskā, tautas un valsts mēroga drāmas simbols.

Katiņas noziegums pastrādāts pēc 1939. gada 17. septembra PSRS agresijas pret Poliju, kad NKVD vienības 1940. gada pavasarī nošāva aptuveni 22 tūkstošus padomju gūstā kritušo Polijas karavīru un civilpersonu. Šis slaktiņš atstāja dziļas pēdas Polijas vēsturē. Saskaņā ar Lavrentija Berijas 1940. gada 5. marta lēmumu visi gūstekņi, kuri atradās apcietinājumā speciālajās nometnēs Kozeļskā, Starobeļskā, Ostaškovā un cietumos Rietumukrainā un Rietumbaltkrievijā, tika atzīti par ”padomju varas ienaidniekiem”. Aprīlī uzsāktā gūstekņu apšaušana turpinājās līdz maija vidum.

Katiņas noziegums nebeidzās tikai 1940.gadā. Tikpat būtiski ir noziegumi, kas tika pastrādāti pēc Katiņas slaktiņa – represijas pret gūstekņu ģimenēm, izsūtījumi, kā arī padomju genocīda noklusēšana starptautiskajā arēnā daudzu gadu garumā. Masveida apšaušana bija grūtās Polijas vēstures zem padomju okupācijas sākums. Tikai pēc 50 melu gadiem patiesība par Katiņu – vārda visplašākajā nozīmē – atrada savu vietu Katiņas muzejā.

Sākot ar 2. februāri, ar šo Polijas vēstures traģisko lappusi varēs iepazīties arī Rīgas un Latvijas iedzīvotāji.

Foto

 

Lasi vēl