Viņķele pagaidām neredz risinājumu, kā novērst katastrofālo darba roku trūkumu slimnīcās

22 komentāri
Viņķele pagaidām neredz risinājumu, kā novērst katastrofālo darba roku trūkumu slimnīcās
DĀVIS ŪLANDS, F64

“Tuvākajā laikā universāla risinājuma nebūs”, tā, apspriežot, ko iesākt ar jaunajiem medmāsu un ārstu darba laika ierobežojumiem, pēc tikšanās ar slimnīcu vadītājiem, teica veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”). 

Daudziem slimnīcu vadītajiem šī bija pirmā tikšanās reize ar jauno veselības ministri. Tieši viņi sasauca šo sēdi, jo problēmas ir akūtas. Pēc pērnā gada Satversmes Tiesas sprieduma, kas nosaka, ka mediķi vairs nedrīkst strādāt vairāk par vienu slodzi pie viena darba devēja, turklāt par virsstundām pienākas dubulta samaksa, izveidojusies ačgārna situācija. Lielākā daļa māsu un ārstu, lai nopelnītu vairāk, strādā vairākās medicīnas iestādēs reizē.

Latvijas slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevģēnijs Kalējs norāda: “No reģiona brauc uz Rīgu, no Rīgas uz reģioniem. Jebkurā vietā varat sastapt Latvijas TOP10 ārstus visās specialitātēs, kuri praktizē visās reģionu slimnīcās. Šogad tas noteikti būs vēl izteiktāks.”

Turklāt akūtais mediķu trūkums virsstundas faktiski visās Latvijas slimnīcās padarījis par normu nevis izņēmumu, kā tam būtu jābūt. Arī Bērnu slimnīcas vadība, plānojot mediķu darba grafiku, jau paredz, kur veidosies virsstundas, jo nav kas strādā. Visizteiktāk – neatliekamajā uzņemšanā un jaundzimušo aprūpē.

Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valsts Ābols stāsta: “Šobrīd virsstundas veidojas tur, kur nevar nodrošināt šo pakalpojumu ar esošajiem resursiem. Tas ir piespiedu pasākums, virsstundas ir kā atbilde tam jeb nosacīts risinājums. Burvju risinājums šeit nav iespējams, jo mēs labi zinām, ka šo cilvēku nozarē vienkārši trūkst. Mēs varam izlikties, ka viņu netrūkst, bet viņu trūkst. Līdz ar to tas risinājums var būt tikai ilgtermiņa.”

Pēc tikšanās ar slimnīcu vadītājiem veselības ministre atzina, ka tuvākajā laikā šo problēmu atrisināt nevar. Atspaidu varētu sniegt augstskolu studenti, ja viņiem ļautu strādāt slimnīcās.

“Ja būs situācija, ka slimnīcas vadība to nevarēs atrisināt nekādā veidā, tad jāslēdz sadarbības līgumi ar universitātēm, pieaicinot rezidentus. Tāpat – ar māsu koledžām vienojoties, ka studējoši tur var arī strādāt, tad slimnīcām būs jāpārskata pakalpojumu klāsts un tas līmenis, ko viņas ir apņēmušās īstenot,” norādīja Viņķele.

Šobrīd Latvijā strādā 6000 ārstu un 16 000 medmāsu un māsu palīgi. Aptuveni tikpat mediķu Latvijā pietrūkst.

22 komentāri