Viņķele: E-veselības projekts ir “bezgalīgās šausmas”; projektu gan nevar apturēt ES finansējuma dēļ

3 komentāri

Veselības ministrei Ilzei Viņķelei (A/P!) pirmdien atkal nācās atzīt, ka jau ilgi kritizētā e-veselības sistēma patiešām ir brāķis. Projekta raksturošanai ministre pat lietoja vārdus – “bezgalīgās šausmas”.

Sistēma, ko jau iepriekš par nozari atbildīgā ministre Ilze Viņķele nodēvēja par slimi ieņemtu bērnu, līdz šim izmaksājusi vairāk nekā 16 miljonus eiro. Pirmdien raidījumā “900 sekundes”  Viņķele norādīja, – e-veselība, kas ir tapusi vairāk nekā pirms desmit gadiem, ir izveidota nekvalitatīvi un jau ir novecojusi. Tomēr, lai gan tā atzīta par izgāzušos, valsts no tās atteikties neplāno, jo pastāv risks, ka tādā gadījumā Brisele var pieprasīt, Latvijai atdot Eiropas Savienības (ES) ieguldīto līdzfinansējumu.

“Diemžēl tās bezgalīgās šausmas turpinās, un tas jautājums ir: kā mēs varam šādos apstākļos uz tā brāķa veidā uztaisītās sistēmas pamata mēģināt uztaisīt funkcionējošu e-recepti, kas ir pieejama 24/7 režīmā, ar iespējami retiem traucējumiem. Ja mēs šo projektu neuzturam pie dzīvības ar tādām funkcionalitātēm, lai tas ir tomēr lietojams vismaz tajās kritiskajās pozīcijās, kas ir e-veselībai nosūtījums, slimības lapas, tad mums pastāv risks, ka mums Eiropai šī nauda ir jāatmaksā,” norāda Viņķele.

No Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem tālākai e-veselības attīstībai pašlaik rezervēti 8,5 miljoni eiro. Tomēr, ņemot vērā progresa neesamību, kapacitātes trūkumu un neskaidrības, kas saistītas ar rīcības plānu, kā arī sadarbības trūkumu no Veselības ministrijas puses, pastāv bažas par projekta iekļaušanos termiņos. Lai piešķirtā nauda nebūtu jāatmaksā Briseles makā, Veselības ministrija šobrīd gatavo ziņojumu par neizdevušos sistēmu, lai lūgtu valdībai pagarināt e-veselības projekta īstenošanas termiņu.

“Apstiprinātie Veselības ministrijas projekti, kas bija paredzēti e-veselības uzlabošanai – līgumi ir parakstīti, bet faktiski ieviešana vēl nav uzsākta. Pēc būtības Veselības ministrijai kā nozares politikas veidotājai būtu jāizvērtē, cik šie projekti ir nozīmīgi, cik ir iespējams viņus pabeigt šā perioda ietvaros. Attiecīgi mēs gaidām šo Veselības ministrijas novērtējumu, jānāk ar informatīvo ziņojumu uz valdību,” TV3 Ziņām norāda Finanšu ministrijas ES fondu stratēģijas departamenta direktors Boriss Ķņigins.

Ja Veselības ministrijas piedāvājums finansējuma izmantošanai nepārliecinās, to varētu pārvirzīt citiem projektiem, lai Latvija attiecīgos līdzekļus nezaudētu pavisam. Tikmēr mediķiem, kuriem ir jāstrādā šai sistēmā, ir cits uzskats.

“Ja ir pirms diviem gadiem tāpat bija milzīgi traucējumi sistēmā, tad pagājušā gada decembrī četras dienas, kad sistēma strādāja bez traucējumiem, tikai četras dienas, gandrīz katru dienu bija traucējumi,” saka Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas priekšsēdētāja Sarmīte Veide.

Mediķi norāda esošā sistēma ir jānoraksta, un zaudējumi jāpiedzen no tiem, kas šo brāķi radīja.

“Mēs redzam tikai vienu izeju, šī sistēma ir jānoraksta, tā nav dzīvotspējīga un ir jāveido jauna sistēma, un, lai veidotu jaunu sistēmu, protams, ir vajadzīgs finansējums. Un tad ir jautājums, vai tie, kas izveidoja šādu te brāķi, un tie, kas bija atbildīgi par šā brāķa izveidošanu un palaišanu, tad, lai tie arī maksā par jaunas sistēmas izveidošanu,” pauž Veide.

Visticamāk, lai nenāktos naudu atdot Briselei, izgāzušais projekts tiks turpināts. Nesenā intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” NVD direktors pastāstīja, ka tuvākajos trīs gados e-veselības attīstībā plānots investēt vēl desmit miljonus eiro. Tostarp paredzēts ieguldīt 5,39 miljonus eiro e-veselības sistēmas uzturēšanā. Plānots arī izsludināt vēl vienu iepirkumu par kopējo summu – 112 000 eiro. Iepirkuma mērķis – atrast uzņēmumu, kurš varētu sakārtot, kā arī atjaunināt e-veselības testa vidi, lai tajā varētu veikt sistēmā nepieciešamo uzlabojumu un jauninājumu pārbaudi.

3 komentāri