Komentāri
“Viņi izvaro parlamentāro kontroli pašā būtībā” – opozīciju nokaitinājis Saeimas Pieprasījumu komisijas darbs
Foto: F64

Emocionālas debates Saeimā ceturtdien, 14. decembrī, izvērtās par Pieprasījumu komisijas darbu. Atsevišķi opozicionāri uzskata, ka no tās nav nekādas jēgas. Viņi aicina Pieprasījumu komisiju likvidēt.

Opozīcija neapmierinu tas, ka Pieprasījumu komisija ir noraidījusi pilnīgi visus opozīcijas iesniegtos pieprasījumus, kuru mērķis parasti ir panākt, lai valdība parlamentam atskaitās par savu darbu vai arī bezdarbību. Tādējādi tas ir viens no veidiem, kā Saeima īsteno parlamentāro kontroli.

Arī 14. decembra sēdē Saeima ar koalīcijas balsu vairākumu noraidīja abus pieprasījumus, ko bija iesnieguši vairāki opozīcijas deputāti. Viens no tiem bija par Ekonomikas ministrijas nespēju vai izvairīšanos sniegt atbildes par subsidētās elektroenerģijas ražošanas atļaujām un pieņemtajiem lēmumiem. Savukārt otrs pieprasījums bija par ārlietu ministra izvairīšanos no normatīvajos aktos noteikto pienākumu pildīšanas nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā Apvienotajā Karalistē un nepatiesu ziņu sniegšanu Saeimas deputātiem.

Opozīcijas deputāts Ringolds Balodis no Saeimas tribīnes pauda sašutumu par to, ka komisija visus pieprasījumus noraida formāli, nevērtējot tos pēc būtības. Lai raksturotu, ka Pieprasījumu komisija, viņaprāt, rīkojas absurdi, Balodis sacīja: “Ja būtu pieprasījums zemkopības ministram, piemēram, vai zeme ir apaļa, viņi tāpat atbildētu, ka tas ir noraidāms, jo principā nav tāda panta [likumā].” Baloža vērtējumā šāda komisija ir bezjēdzīga, un tā būtu likvidējama.

Ringolds Balodis
Saeimas deputāts, NSL

Pagājušajā Saeimā situācija identiska – visi pieprasījumi ir noraidīti. Pilnīgi visi! Tātad kāda jēga no tādas Pieprasījumu komisijas? Viņi izvaro parlamentāro kontroli pašā būtībā! Tas nav pieļaujams!

Aicinājumam likvidēt Pieprasījumu komisiju pievienojās arī opozīcijas deputāts Artuss Kaimiņš. Bet šīs komisijas vadītājs Augusts Brigmanis (ZZS) uz pārmetumiem atbildēja, norādot, ka kritiķiem “ir ļoti maza izpratne par parlamentārā darba praksi”. Brigmanis arī aicināja savus kolēģus labāk atnākt un paskatīties, kā viņa vadītā komisija strādā, “nekā no malas runāt”. Taču Brigmanis vienlaikus arī pauda gatavību atbalstīt priekšlikumu likvidēt viņa vadīto komisiju.

Lasi vēl