“Viņi apzinājās, ka valsts ir vērtība” – pirms 95 gadiem darbu sāka 1. Saeima

0 Komentāru

Latvijas vēsturē novembris ir nozīmīgs, ne tikai pateicoties brīvības cīņām un valsts dibināšanai. Šajā mēnesi darbu sāka arī 1. Saeima. Šogad tiek atzīmēta 95. gadadiena kopš 1. Saeimas sanākšanas, kas ir otrais vēlētais parlaments pēc Satversmes sapulces.

Līdz ar 1. Saeimas sanākšanu stājās spēkā Satversme. “Lai šī jaunā Valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru,” parlamenta pirmajā sēdē sacīja viens no Satversmes tēviem Jānis Čakste, kuru nedēļu vēlāk ievēlēja Valsts prezidenta amatā.

Kā skaidro konstitucionālo tiesību eksperts Jānis Pleps, 1. Saeimas deputāti ielika pamatus demokrātiskai un tiesiskai Latvijai.

Jānis Pleps

Jānis Pleps
konstitucionālo tiesību eksperts

1. Saeimā bija ļoti daudz politiķu, kuri bija rakstījuši Satversmi. Un līdz ar to tie pirmie trīs gadi (toreiz Saeimas pilnvaru termiņš bija trīs gadi) bija saistīti ar to, ka šie politiķi paši iedzīvināja, lika lietā, piemēroja tās normas, kuras viņi bija uzrakstījuši. Un patiesībā tas labais pamats, kas tika ielikts 1. Saeimā, lielā mērā arī saglabājās.

Deputāti arī reglamentēja pulcēšanās un vārda brīvību, pabeidza agrāro reformu, apstiprināja vairākus starptautiskos līgumus. Tika ieviests bandītisma un žūpības apkarošanas likums. Tomēr darbu apgrūtināja Saeimas sadrumstalotība. Vēlēšanu barjeras trūkuma dēļ parlamentā bija pārstāvēti 20 dažādi politiskie spēki.

Jānis Pleps

Jānis Pleps
konstitucionālo tiesību eksperts

Klasiskais stāsts ir jautājums par latgaliešu deputātiem, kuri allaž spēja izprasīt kādu ministra vietu vai kādu speciālu asignējumu budžetā. Klasisks stāsts ir par mazākumtautību deputātiem, kuriem bija līdzīga pieeja. Un tas apgrūtināja politisko procesu, jo bija grūti nodrošināt stabilitāti.

Neesot stabilam vairākumam, 1. Saeimas laikā nomainījās piecas valdības. Un 12. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece pauž apbrīnu, kā politiķi toreiz spēja strādāt.

Ināra Mūrniece

Ināra Mūrniece
Saeimas priekšsēdētāja, VL-TB/LNNK

Liekas neiedomājami, kā Saeima tolaik varēja sadarboties, kā panākt kopīgus lēmumus. Bet tomēr tādi tika pieņemti.

Vienlaikus viņa aicina arī mācīties no 1. Saeimas deputātiem.

Ināra Mūrniece

Ināra Mūrniece
Saeimas priekšsēdētāja, VL-TB/LNNK

Pēc Pirmā pasaules kara, pēc brīvības cīņām, kad valsts bija sagrauta un cilvēki dzīvoja neiedomājamā trūkumā no šodienas viedokļa, cilvēkos bija ļoti spēcīga valsts griba. Viņi apzinājās, ka valsts ir vērtība.

Politika vairumam 1. Saeimas deputātu nebija vienīgā nodarbošanās, jo nebija striktu ierobežojumu amatu savienošanai, tāpēc Saeimas sēdes sākās pēc pulksten pieciem pievakarē. Debatēs drīkstēja uzstāties latviski, vāciski un krieviski.

Jānis Pleps

Jānis Pleps
konstitucionālo tiesību eksperts

Tie, kuri labāk prata runāt latviski, ar laiku sāka runāt latviešu valodā no parlamenta tribīnes, lai demonstrētu cieņu pret valsti un cieņu pret latviešu valodu kā valsts valodu.

Savukārt deputāti balsoja, pieceļoties kājās vai ar vēlēšanu zīmēm. 1. Saiema kopumā pieņēma vairāk nekā 300 likumu.

0 Komentāru