Viltus ziņa par lielveikala sabrukšanu saniknojusi ārstus – viņi vērsīsies tiesībsargājošās institūcijās

6 komentāri
Viltus ziņa par lielveikala sabrukšanu saniknojusi ārstus – viņi vērsīsies tiesībsargājošās institūcijās
Foto: Dmitrijs Šuļžics, f64

Drošības policijas redzeslokā nonākusi interneta vietne, kurā pagājušajā nedēļā publicēta viltus ziņa par sabrukušu lielveikalu Rīgā. Tiesībsargājošo iestāžu mērs ir pilns, un tās gatavs meklēt visus nepieciešamos risinājumus, lai pret šādiem viltus ziņu vēstnešiem vērstos. 

Patlaban attiecīgā vēsts mājaslapā vairs nav redzama, taču internetā joprojām pieejami ekrānuzņēmumi, kuros ar šo ziņu dalījies kāds viltus profils. Lai gan vēstī ir norāde uz lielveikalu Juglas mikrorajonā un vārdā “Alfa” izmantoti divi “f” burti, nojaušams, kādas asociācijas viltus ziņas autors vēlējies raisīt lasītājam.

Portālā atrodamas arī citas viltus ziņas – mirušas slavenības, šaušalīgi noziegumi, bīstamu vīrusu izplatība, kā arī ne tik dramatiskas vēstis, piemēram, ka no nākamā gada katrs skolēns saņems 300 eiro mēnesī. Mērķis gan viens – saņemt pēc iespējas vairāk klikšķu internetā, tādējādi ceļot vietnes auditoriju un pelnot no reklāmas.

Vēsts par tirdzniecības centra sabrukumu saniknojusi Latvijas Ārstu biedrību, kura vērsīsies pie tiesībsargājošajām institūcijām. Šādas vēstis prasa resursu mobilizāciju.

“Jebkura situācija Latvijā, kad ir vairāk nekā desmit cietušo, ir katastrofa, kurai vajadzīgi papildu resursi. Mēs to pietiekami labi darām, bet, kad atskan tāda ziņa, piemēram, Austrumu slimnīcai jābūt trauksmes stāvoklī neatkarīgi no tā, vai ziņa ir “feiks” vai īsta,” norāda Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

Biedrības vadītājs arī uzsver, ka šādā trauksmes situācijā mediķi samazina izbraukumu skaitu, piemēram, uz hipertonijas vai smagu galvassāpju gadījumiem. Tādējādi, kaut uz neilgu laiku, bet cilvēki ir potenciāli apdraudēti.

“Ir ļoti daudz cilvēku, kuri reaģē uz šādām ļoti smagām ziņām psihosomatiski. Ar asinsspiediena pacelšanos vai neiroloģiskām krīzēm. Ja tikai no uztraukuma vien būtu bijis kāds lieks insulta vai infarkta gadījums, kurš par to atbildētu? Šādus jokus darīt nedrīkst,” uzsver Apinis.

Atbildīgās institūcijas patlaban vērtē, vai nav jāmaina tiesību akti, dodot likumsargiem plašākas iespējas vērties pret šādu viltus ziņu izplatītājiem.

“Mēs darīsim visu, lai tiktu galā ar šādiem portāliem. Jo sevišķi, ja tie ir reģistrēti Latvijā. Skaidrs, ka varbūt būs jāveic starptautiskā sadarbība, ja portāli ir reģistrēti ārpus mūsu valsts,” norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V). “Portāla, kas publiskoja vēsti par sabrukušo lielveikalu, sākotnējo versiju izveidoja Niks Endziņš. Viņš gan jau iepriekš portāla dizainu esot pārdevis citiem cilvēkiem, kuri izveidoja ārzemju domēnu portāla pašreizējam veidolam.”

Lai gan Endziņš neesot attiecīgā portāla īpašnieks vai satura radītājs, viņš atbilstoši noslēgtajam darījumam saņem pusi ienākumu, ko attiecīgā interneta vietne ģenerē. Tamdēļ viņš arī aktīvi dalās ar portāla vēstīm sociālajos tīklos.

Uz jautājumu vai viņaprāt šis ir morāli adekvāts veids, kā gūt ienākumus Endziņš atbild: “Var jau publicēt visās ziņas, lai pelnītu naudu, bet es domāju, ka publicēt ziņu saistībā ar “Alfu” nebija adekvāta rīcība. Noteikti bija daudz cilvēku, kuri ticēja tai ziņai un bija sašutuši.” Kam patlaban pieder attiecīgais portāls, viņš nebija gatavs atklāt.

6 komentāri