Viltus spridzinātāju radītie zaudējumi mērāmi desmitos tūkstošu eiro

0 Komentāru
Viltus spridzinātāju radītie zaudējumi mērāmi desmitos tūkstošu eiro
FOTO: Twitter

Slēgta Dzelzceļa stacija, apturēta vilcienu satiksme, zaudējumi, kas mērāmi desmitos tūkstošu eiro – tādas ir sekas draudu zvanam par iespējamu sprādzienu. Vakar spridzināšanas draudus izteikušais jaunietis uz karstām pēdām notverts, taču ne visus izdodas atrast tik ātri. 

Pagājušā gada laikā aptuveni desmit reizes saņemto spridzināšanas draudu dēļ uz stundu līdz divām bija slēgta Rīgas Centrālā dzelzceļa stacija. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju sabiedrībā pieauga neapmierinātība par trūkstošo informāciju un auga bailes centrālo staciju apmeklēt vispār. Novembrī saņemts rekordliels šādu draudu skaits. Turklāt izrādījās, ka kāda 19 gadus jauna meitene mēneša laikā piezvanījusi pat 3 reizes.

”Tā bija viena persona, kas strādāja vienā no tirdzniecības centram un dzelzceļa stacijai klāt esošajā uzņēmumā. Motivācija, par to vēl diskutē, viens no variantiem, ka cilvēkiem dažu brīdi nav bijusi vēlēšanas iet uz darbu, tad tie atrast ļoti apšaubāms veids, kā dabūt sev brīvu laiku,” informē VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Arvils Feierābends.

Saņemot draudu zvanus, tiek evakuēti cilvēki, drošības pēc izsaukti gan glābēji, gan ātrā palīdzība, un spridzekļa meklēšanā iesaista speciālo uzdevumu vienību Omega. Daudzie zvani, kuru dēļ apturēta arī vilcienu kustība un tirdzniecības veikalu darbība meitenei izmaksās dārgi. Tas, pirmkārt, ir kriminālpārkāpums. Likums par Apzināti nepatiess paziņojums par spridzekli paredz vai nu īslaicīgu brīvības atņemšanu līdz trīs mēnešiem vai piespiedu darbu vai arī naudas sodu.

”Bet tā ir redzamā puse tikai, tam paralēli vēl var sekot prasība no cietušas puses. Jāņem vērā arī tas, ka uz visiem laikiem tā ir kriminālsodāmība par tīšu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu. Gados jauns cilvēks, vēl neapdomīgs, ticis saukts pie atbildība par tīšu noziedzīgu nodarījumu, nākotnē liegta iespēja ieņemt dažādus amatus, piemēram, valsts pārvaldē,” informē policija.

Par katru reizi, kad apturēta stacijas darbība, līdz 2000 eiro tiešie zaudējumi radīti gan Pasažieru vilcienam, gan dzelzceļa stacijai. Summa atkarīga no laika, kad zvanīts – jo aktīvāka vilcienu kustība, jo lielāki zaudējumi. Tātad pērn no kopējiem zaudējumiem tikai šiem diviem uzņēmumiem 20 – 40 tūkstošus eiro apjomā lielāko daļu uz sevi uzņēmusies meitene. Turklāt uzņēmumi plāno aprēķināt arī morālo kaitējumu, un te summas ir krietni lielākas.

”Mēs plānojam vērsties tiesā tieši par šo pagājušā gada gadījumu, kad bija vairākas reizes zvanīts un ceram, ka dabūsim arī kompensāciju un varbūt kalpos par paraugu šādai bezatbildīgai rīcība, nepieļaut to nākotnē,” informē Latvijas dzelzceļš.

Pērn dažus tūkstošus apturētās tirdzniecības dēļ zaudēja arī viens no lielākajiem centrālās stacijas veikaliem Rimi. Turklāt, ja likās, ka zvani beigušies, šogad 21.janvārī atkal spridzināšanas dēļ stacijas darbība apturēta. Zvanītājs – kāds 25 jauns vīrietis, jau uz karstām pēdām notverts, bet viņa motīvi vēl tiek skaidrota. Līdz šim zvanītāji bijuši dažādi.

”Bieži vien personas, kas ir izdarījušas šādu zvanu ir reibuma stāvoklī, ir gadījumi, kad šīs personas dēļ sava veselības stāvokļa neapzinās, ko ir izdarījušas un, protams, sava daļa vienkārši vieglprātīga, neapdomīga rīcība,” norāda policija.

Tā kā šādās reizēs visvairāk cieš pasažieri, kuru vidū ir bērni, valsts tiek aicināta rīkoties, piemēram, palielinot sodus zvanītājiem. Pērn kopumā spridzināšanas draudi visā Latvijā izteikti 55 reizes, lielākā daļa Rīgā. Policija līdz šim izdevos notvert divas trešdaļas no visiem zvanītājam. Policijā atklāj, ka daudzos gadījumos piedzīt sarēķinātos zaudējumus ir grūti. Neraugoties uz to, ka tie ir viltus draudi un reāls spridzeklis nav atrasts, policija uzver: tā turpinās reaģēs uz katru no šādiem pieteikumiem.

0 Komentāru