Viltus lidlauks Liepājā! Vēsturnieks pieļauj, ka lidmašīnu silueti tikuši izveidoti pēckara gados

Pievienot komentāru
Viltus lidlauks Liepājā! Vēsturnieks pieļauj, ka lidmašīnu silueti tikuši izveidoti pēckara gados
FOTO: LETA

Pētot satelīta attēlus, vērīgi cilvēki Liepājas lidlauka skrejceļa galā, aizaugušā teritorijā, pamanījuši vairākas lidmašīnas. Šī ziņa aktīvi apspriesta sociālajos tīklos, kur atklājies, ka no gaisa redzamās lidmašīnas ir neīstas – tie ir izrakti grāvji, kas veido lidmašīnu siluetu dabīgā lielumā.

Pa Liepājas ezera palu pļavām un purvu cilvēki parasti nestaigā – te nav iestaigātu taku vai piebraucamu ceļu. Tagad pavasarī teritorijas ir mitras un grāvji pilni ar ūdeni, taču satelītuzņēmumos redzamas lidmašīnas – LNT Ziņas kopā ar Liepājas lidostas pārstāvi dodas uz šo vietu starp skrejceļu un Liepājas ezeru.

Lidostā strādājošiem šis fakts par purvā izveidotiem lidmašīnu siluetiem esot kļuvis zināms jau pirms vairākiem gadiem.

Atkarībā no gadalaika šie silueti redzami citreiz labāk, citreiz sliktāk. Tagad pavasarī, kad ir augsts ūdens līmenis, zemākās vietas klāj ūdens, un tas no gaisa atspīd un ir labāk pamanāms, līdz ar to kontūras ir skaidrāk saskatāmas.

Lidostas pārstāvis uzskata, ka šie silueti ir viltus lidlauks, kas tapis vēl Otrā pasaules kara laikā. Lai pretiniekus maldinātu par tur novietotajām lidmašīnām un tie mestu bumbas purvā uz siluetiem, nevis pāris kilometru tālāk novietotajām īstām kaujas lidmašīnām.

Kopumā redzami 5-6 silueti, taču, iespējams, to ir bijis krietni vairāk. Iespējams, gadu gaitā grāvīši, kas veido siluetus, ir aizauguši un daudzi silueti vairs nav pamanāmi. Vēsturniekiem nav liecību, ka šāda veida viltus lidlauki būtu veidoti, tomēr tas esot iespējams, atzīst Latvijas kara muzejā.

Ar tā laika izlūkošanas metodēm šie silueti tiešām varētu būt noturēti par reālām lidmašīnām un maldināt pretinieku. Tomēr rūpīgāk pētot siluetus, eksperts spēj saskatīt arī konkrētus lidmašīnu modeļus.

Vēsturnieks izvirza hipotēzi, ka šie lidmašīnu silueti tomēr tikuši izveidoti pēckara gados un kalpojuši vai nu lai maldinātu NATO izlūkošanu, vai arī kā objekti, kurus mācību laikā jāiznīcina.

Lidlauka saimnieki atzīst, ka informāciju par viltus lidlauku ir meklējuši, taču nesekmīgi – par to nav nekādu vēstures liecību, jo šī teritorija ”padomju laikā” bija stingrā militāristu kontrolē. Lidlaukā ir arī vācu karaspēka veidota meliorācijas sistēma, kuru varētu pilnveidot, jo tā darbojas vēl šobrīd, taču arī par to tehniskās informācijas nav.

Lidmašīnu siluetu izveides iemeslus un precīzāku laiku varētu pateikt tie, kas tos veidojuši, diemžēl LNT Ziņām šādus cilvēkus neizdevās atrast.