Viktora Coja pēdējais maršruts – Latvijā top filma par Krievijas kulta rokmūziķi

12 komentāri

Latvijā top filma par Krievijas kulta rokmūziķi Viktoru Coju un viņam tuviem cilvēkiem. Kā norāda topošās filmas režisors Aleksejs Učiteļs, filma ar nosaukumu ”47” ir savdabīga ceļojuma filma. Tajā tiks atainots Coja pēdējais maršruts, kas ved prom no negadījuma vietas Latvijā uz Pēterburgu, kur rokmūziķis ir apglabāts.

Ielas malā novietots zārks. Tas bija viens no filmēšanas pirmajiem rekvizītiem, kas sagaidīja cilvēkus, kuri brauca garām vai arī bija ieradušies uz filmēšanas laukumu Kuldīgā.

Padomju laika autobusā Coja mirstīgās atliekas tiek vestas uz Pēterburgu. Fani, par to uzzinājuši, kļūst nevaldāmi un, lai tikai redzētu savu elku, brūk virsū autobusam.

Fanu pulkā iekļuvuši arī Jaunā Rīgas teātra pirmā kursa aktieri. Jaunie aktieri masu skatu filmēšanas laikā uzzinājuši par Coju un vēl pamazām apgūst krievu valodu. Taču galvenais esot filmēšanās pieredze.

Viktors Cojs mira 1990. gada 15. augustā. Viņš, braucot lielā ātrumā, uz ceļa Sloka-Talsi, posmā, kas ir netālu no Ķesterciema, saskrējās ar autobusu “Ikarus”. Oficiālā versija – Cojs esot iemidzis pie stūres.

Topošās kinolentes režisors Aleksejs Učiteļs norāda, ka filmā nav aktiera, kurš attēlos Viktoru Coju. Filmā ar nosaukumu ”47” Cojs tomēr būs redzams, tie būs dokumentāli kadri, izpildot grupas kino dziesmu.

“Tas ir tāds savdabīgs Viktora Coja pēdējais ceļš no Jūrmalas uz Pēterburgu, kad viņš jau nav vairs starp dzīvajiem. Autobusā kopā ar zārku brauc Coja tuvinieki un draugi, filma ir par to, kas notiek ar viņiem, un to, ko viņi jūt,” stāsta kinorežisors.

Šajā filmā Cojs būs redzams tikai vienu reizi, un tie būs dokumentāli kadri. Visu pārējo laiku Viktoru Coju attēlos zārks, kurš no Latvijas ceļos uz Krieviju, Sanktpēterburgu.

Vienu no atslēgas lomām spēlē Krievijā labi zināms aktieris Jevgēņijs Ciganovs. Viņa varonis bija pie stūres autobusam, kuram uzskrēja Coja “moskvičs”.

“Stāsts par to, ka vadītājs, kurš iekļuva avārijā, dažādu apstākļu dēļ tiek aicināts vadīt to autobusu, kurā jāved Coja ķermenis uz Pēterburgu. Tāds, lūk, likteņa pavērsiens tikai tāpēc, ka mazajā pagastā nav citu autobusu vadītāju,” saka aktieris.

Nākamgad, 15. augustā, apritēs 30 gadu kopš Coja nāves. Šajos gados Coja un grupas “Kino” skaņdarbi necik nav zaudējuši no savas agrākās popularitātes.

Filma ”47” ir Krievijas-Latvijas kopražojums. Filmēšanas vietas, aparatūru un visu pārējo, lai filmēšanas komanda varētu strādāt, nodrošina studija “Mistrus media”.

Kopproducents Gints Grūbe uzskata, ka par filmas popularitāti Krievijā šaubu nav, bet arī Latvijā, visticamāk, tā būs labi apmeklēta: “Tomēr pagājuši 30 gadi, un paskatīties uz to 1990. gadu sākuma rekonstrukciju kļūst arvien interesantāk, ja to iespējams darīt caur šādu, pat gandrīz dokumentālu prizmu spēlfilmā, tad tas ir vēl jo interesantāk. Domāju Latvijā būs ļoti liela interese par šo spēlfilmu.”

Aplūkot notiekošo filmēšanas laukumā ieradās arī Latvijas Nacionālā kinocentra vadītāja Dita Rietuma. Viņa norāda, ka kinocentrs filmu atbalsta arī finansiāli, jo Eiropas kino attīstības labākais veids ir tieši kopražojuma filmas.

Kopražojumi Eiropas kino un Latvija ir Eiropas kino sastāvdaļa, ir ārkārtīgi būtiski, tāpēc ka šādi kopražojumi spēj piesaistīt vēl arī Eiropas finansējumu. Būtībā Eiropas kino ir tendēts uz kopražojumu,” norāda Rietuma.

Filmā piedalās arī Latvijas aktieri Arturs Skrastiņš, Lilita Ozoliņa un vēl citi. Latvijā filma uzņemta Tukumā, Kuldīgā un tālāk filmēšanas komanda dosies uz Krieviju. Paredzams, ka pie skatītājiem filma ”47” nonāks jau nākamā gada rudenī.