“Vietējā mēroga arhitektūras piemineklis.” Ko iesākt ar Salgales baznīcas drupām?

1 komentārs
“Vietējā mēroga arhitektūras piemineklis.” Ko iesākt ar Salgales baznīcas drupām?
SKIRMANTE BAĻČŪTE, 900 SEKUNDES

Ko iesākt ar Salgales baznīcas drupām? Ar šādu jautājumu pie iedzīvotājiem vērsās Ozolnieku novada dome. Jau trīs gadus arhitektūras piemineklis atrodas pašvaldības īpašumā, bet tā liktenis joprojām ir neskaidrs.

Skaistā baznīca Lielupes krastā tika uzcelta 16. gadsimtā. Vairāku gadsimtu laikā tajā ir kalpojuši 19 vācu un viens latviešu mācītājs. Līdz 1944. gadā to sagrāva sarkanarmiešu artilērija, jo vācu armija pie baznīcas bija ierīkojusi ierakumus.

Ilgu laiku baznīcas drupas bija Salgales evaņģēliski luteriskās draudzes īpašumā un kļuva par populāru laulību ceremoniju vietu. Jaunie pāri labprāt teica jāvārdu starp apaļajām kolonnām gleznainajā vecajā baznīcā, pirms tam gan parakstot pēc draudzes lūguma dokumentu, ka ir informēti par drupu bīstamību.

Salgales baznīca ir celta pirms 500 gadiem. Tagad tās drupas ir kļuvušas bīstamas, un pēdējos divus gadus te pat nenotiek izbraukuma laulību ceremonijas.

Lai kā cenšoties, nelielā Salgales draudze nespēja savākt baznīcas konservācijai nepieciešamos līdzekļus. Tāpēc 2017. gadā īpašums tika uzdāvināts Ozolnieku novada domei. Kura trīs gadu laikā tā arī nespēja drupām piesaistīt finansējumu.

“Vietējā mēroga arhitektūras piemineklis. Tas nav valsts mēroga, līdz ar to tās iespējas tādā veidā to atjaunot, atrast līdzekļus ir ļoti ierobežotas. Eiropas līdzekļi mums nav paredzēti, aizņēmumus pašvaldības nedrīkst ņemt. Līdz ar to ir jautājums, ko darīt ar to. Iekonservēt vai nojaukt, laikam daba pati viņu nojauks, atjaunot. Daudzi emocionāli teiktu atjaunot, bet aplēses ir bijušas, tas ir vairāku miljonu apmērā,” saka Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš (LRA).

Tagad iedzīvotāji aicināti izteikt savu viedokli par to, ko darīt ar baznīcu. Pagaidām gan saņemtas vien divas e-pasta vēstules. Viena – no Salgales draudzes priekšnieces Andas Silgailes: “Salgales baznīcas drupām būtu jāturpina sakrālās celtnes nozīme. Un tad, kad šīs drupas tika dāvinātas pašvaldībai, doma bija tāda, ka vairāk šī celtne tiktu saglabāta, lai tur notiktu svētdarbības, kuras ir drošas cilvēkiem. Un vēl arī kā ļoti daudzās Latvijas baznīcās, baznīca ir arī kā tūrisma apskates objekts.”

Gan pašvaldības, gan draudzes pārstāvji cer uz vietējo iedzīvotāju rosību un ziedotāju palīdzību. Tuvākajā laikā draudze lems par papildu ziedojumu kastes uzstādīšanu jaunajā baznīcā, kā arī labdarības koncertu rīkošanu par labu vecās Salgales baznīcas drupām.

Vairāk par tematu – raidījuma “900 sekundes” sižetā