Viens no Latvijas lielākajiem ciemiem – Iecava – varētu kļūt par pilsētu

14 komentāri
Viens no Latvijas lielākajiem ciemiem – Iecava – varētu kļūt par pilsētu
KASPARS KRAFTS, F64

Viens no Latvijas lielākajiem ciemiem – Iecava – apsver iespēju kļūt par pilsētu. Lēmumu Iecavas novada dome pieņemšot maija beigās, balstoties uz iedzīvotāju aptaujas un publiskās apspriešanas rezultātiem.

Vērtējot pēc Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā noteiktajiem kritērijiem, Iecava atbilstot pilsētas statusam. Tajā ir vairāk nekā 2000 iedzīvotāju, ciems esot novada izglītības, kultūras, tūrisma, sporta un komercdarbības centrs ar attīstītu inženierinfrastruktūru un ielu tīklu. Pirmo reizi ideja par pilsētas statusa iegūšanu Iecavā tika apspriesta vēl 2001. gadā. Tagad par lēmuma katalizatoru kļuvusi Latvijā iecerētā kārtējā administratīvi-teritoriālā reforma.

“Runā par to ka varētu būt tie 26 rajoni bijušie, nu, tad mēs pazūdam. Teiksim tā, apstājamies savā attīstībā. Mūsu skatījumā. Ja mūs pievieno pieņemsim pie Bauskas, kas ir attīstības indeksā 50 vietā, tad mēs esam 25 vietā, tas mūsu pašapziņai liek saprast to, ka tas ir solis atpakaļ,” uzskata Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks (VL-TB/LNNK)

Kā viens no statusa maiņas plusiem tiek minēta arī iespēja iegūt no Valsts mežiem pilsētas īpašumā Sila parku. Pašlaik dome gaida oficiālu atbildi no Valsts zemes dienesta par to, vai Iecavā kā pilsētā varētu būt kaut kādas izmaiņas sakarā ar īpašuma nodokli. Savukārt lielas raizes sagādājot ciemu šķērsojošais Eiropas nozīmes autoceļš A7, kuru pilsēta sava bilancē gan negribētu iegūt.

Iecava ir trešais lielākais ciems Latvijā. Lai gan pēc iedzīvotāju skaita tā ir lielāka nekā puse no Latvijas pilsētām. Tāpēc jau tagad Iecavu oficiālajos dokumentos bieži vien kļūdaini dēvē par pilsētu. Līdz aprīļa beigām iedzīvotāji aicināti izteikt savu viedokli par novada pilsētas statusa noteikšanu Iecavas ciemam.

“Laikam ka atbalstam. Jo novads ir novads, bet pilsēta tomēr skan arī labāk. Es domāju, ka ne visi pilsētnieki nu iecavnieki domā. Jo uztraucas, ka mainīsies varbūt kādi maksājumi. Un viss tas,” domā Iecavas iedzīvotāja Olga.

“Daudz nezināmie. Tā kā ir jābūt uzmanīgiem ar šo. Mājas jārenovē. Teritorija – tur jau pavisam cita saskaņošana būs. Bet tā vietējā valde te varētu,” saka vietējais iedzīvotājs Antons.

“Man vienalga, principā. Vai ciems vai pilsēta, tapāt ir Iecava. Lepnāk ir tas, ka sakārtota vide ir. Nevis to, vai pilsēta, vai ciems,” norāda iedzīvotāja Zina.

“Cilvēki tomēr vairāk te apgrozās. Iebraucēji. Vairāk jauni cilvēki brauc dzīvot uz Iecavu. Es domāju, ka vajadzētu, jā, pa pilsētu uztaisīt. Estrāde blakus, visādi pasākumi notiek, tā kā mazam miestiņam neder,” saka Iecavas iedzīvotājs Andis.

Savukārt 24. aprīlī Iecavā notiks Publiskās apspriešanas sapulce. Ja tās iznākums būs pozitīvs, tad dome attiecīgu lēmumu varētu pieņemt maija beigās. Tad lūgums pat statusa maiņu tiks nosūtīts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kura sagatavos likumprojektu. Bet gala lēmumu, pamatojoties uz Ministru kabineta atzinumu, pieņems Saeima.

14 komentāri