Komentāri

Ulmaņlaiku Latvijas lepnums  cūku šķirne ”Latvijas Baltā”, Āfrikas Cūku mēri var nepārdzīvot. Reiz plaši eksportētās cūkas tagad Latvijā palikušas vien divās fermās un abas atrodas Āfrikas cūku mēra skartajā zonā.

Cūku novietņu saimnieki  ar bažām gaida Pārtikas un veterinārā dienesta inspektorus, kuri lems – izkaut vai saglabāt atlikušās – reiz tik populārās Latvijas Baltās cūkas.  Latvijas Baltā ir mūsu cūku šķirne, kas Latvijā reiz bija tik izplatīta, ka pietika vietējam un arī eksporta tirgum. Tagad šīs cūkas atrodas uz izzušanas robežas. Saimniecībā SIA ”Druva”, kas ir vienīgā ferma, kur audzē šķirnes ”Latvijas Baltā” sivēnus ar bažām gaida Pārtikas Veterinārā dienesta inspektorus. SIA ”Druva”, zootehniķe atzīst, ka ar asarām acīs gaida kas notiks tālāk.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēl pirms desmit gadiem Latvijā vietējās šķirnes cūku bija desmit reizes vairāk. Pamazām to skaits kritās, jo tā kā tās nobarojas salīdzinoši lēni, lielās saimniecībās tās audzēt nav rentabli. Pēdējais krasākais samazinājums bija pirms pieciem gadiem, kad Latvijā plosījās cūku slimība – bruceloze un lielāko daļu cūku nācās izkaut.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja norāda, ka šķirnes cūkas ”Latvijas Baltā” iecienītas ir piemājas saimniecībās. Tas vai mūsu valsts kādreizējais lepnums neizzudīs tagad atstāts cūkkopju ziņā.

Abu saimniecību vadība, kur audzē Latvijas Baltās, lai izvairītos no cūku izkaušanas ir nolēmušas ievērot biodrošības noteikumus. Tomēr, nākas atzīt, ka tas nenākas vienkārši. Lielas bažas sagādā tas, ka kūtī nedrīkst pat mušas būt, jo arī tās pārnēsā Āfrikas cūku mēri. Ja slimība iekļūs šajā saimniecībā, visas cūkas nāksies izkaut.

Zemkopības ministrijā apliecina, ka šķirne ”Latvijas Baltā” jau ilgāku laiku ir uz izzušanas robežas, taču kā to paglābt nav izlemts, un nekāds sēklas materiāls nav saglabāts. Kaut kad nākotnē ministrijā cer, ka izdosies rast līdzekļus iesaldēt ”Latvijas Baltā” kuiļa sēklu spermas bankā. Taču ātra risinājuma nav, ierēdņi gaida iniciatīvu no cūkkopjiem.

Cūku šķirne ”Latvijas Baltā” ir izturīga un maz prasīga, ēd teju visu ko dod, tai ir biezāka speķa kārta un tas gaļa ir ļoti garšīga. Tā salīdzinoši lēni aug, bet reti slimo, taču Āfrkas cūku mēri tā nespēj pārciest.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl