Vilks: Nedz šī valdība, nedz Finanšu ministrija nerosinās nodokļu palielināšanu

Komentāri
Vilks: Nedz šī valdība, nedz Finanšu ministrija nerosinās nodokļu palielināšanu
Finanšu ministrs Andris Vilks (Foto: LETA)

Atsaucoties uz manu šodien publicēto viedokļu rakstu laikrakstā “Latvijas avīze” un vēlāko mediju interpretāciju par iespējamo, drīzo nodokļu likmju celšanu, uzsveru, ka nedz šī valdība, nedz Finanšu ministrija (FM) šīs valdības pilnvaru laikā nerosina un nerosinās nodokļu likmju palielināšanu. Tāpēc aicinu medijus neinterpretēt to, ko pat neesmu paudis.

Vienmēr esmu uzsvēris, ka papildus no valsts budžeta ieņēmumus dažādu valdības prioritāšu finansēšanai ir iespējams rast ar konsekventāku un rezultatīvāku ēnu ekonomikas apkarošanu. Šogad ēnu ekonomikas apkarošanas pētījuma “Ēnu ekonomikas dinamika Latvijā un Baltijas valstīs” rezultāti norāda uz to, ka ir nepieciešams ne tikai Valsts ieņēmumu dienesta, bet visu atbildīgo pušu krietni intensīvāks un neatlaidīgāks darbs, cīņu ar ēnu ekonomiku nosakot par prioritāti. Nedrīkstam atslābt ne mirkli arī turpmāk.

Ēnu ekonomikas apkarošana ir komplekss pasākums, kurā ir jāiesaistās visām pusēm, sekmīgāk izmeklējot noziegumus, padarot efektīvāku tiesu sistēmu, mazinot nelegālo nodarbinātību, rezultatīvāk apkarojot korupciju, kā arī pastiprinot atbildību par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Tāpat ir ļoti būtiski sekmēt mūsu sabiedrības un uzņēmēju attieksmes maiņu par godprātīgu nodokļu nomaksu, jo pēdējos gados ir samazināts gan pievienotās vērtības nodoklis, gan darbaspēka nodokļi.

Nodokļu sloga un kopējo valsts budžeta ieņēmumu samazināšanās ir viens no būtiskākajiem Latvijas fiskālās politikas izaicinājumiem, tāpēc jau tuvākajā nākotnē politiķiem, kas tiks ievēlēti 12. Saeimā būs nepieciešams izšķirties, ar kādām metodēm risināt šo problēmu. Budžeta pieprasījumi ar katru gadu tikai palielinās, jo ir saprotamas iedzīvotāju prasības celt labklājības līmeni valstī. Tādējādi nozaru ministriju pieprasījumi pēc papildu līdzekļiem no valsts budžeta tikai pieaugs.

Latvijas ekonomika šobrīd attīstās stabili un sabalansēti, tāpēc tāpat būs jāturpina FM jau pagājušajā gadā sāktie pasākumi ienākumu nevienlīdzības mazināšanai sabiedrībā, lai līdzsvarotu nodokļu slogu dažādām iedzīvotāju grupām.

Atkārtoti uzsveru, ka pašlaik FM pat neizskata priekšlikumu par nodokļu likmju izmaiņām mūsu valstī. Vēlreiz ir svarīgi norādīt, ka šī valdība vispār nerosinās nodokļu pārskatīšanu.

Tāpēc jau tagad ir ļoti svarīgi sākt publisku diskusiju, uzklausot arī uzņēmēju organizāciju viedokļus – kādu ceļu Latvija ir gatava iet, domājot par nodokļu slogu, valsts prioritāšu nodrošināšanu un labklājības celšanu?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl