3 komentāri
Vējonis: Lai veidotu kopīgu Eiropas armiju, vispirms ir precīzi jādefinē mērķis
FOTO: LETA

Lai veidotu kopīgu Eiropas armiju, vispirms ir precīzi jādefinē mērķis, taču nav atbalstāmi projekti, kas dublētu NATO, ar savas padomnieces Aijas Jakubovskas starpniecību atzina aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Vējonis atgādina, ka Latvijas kā prezidējošās Eiropas Savienības (ES) valsts prioritāte ir Eiropas drošības stratēģijas pārskatīšana, ko plānots sākt jau jūnija Eiropas Padomē. Aizsardzība un drošība ir ES dalībvalstu un institūciju uzmanības centrā laikā, kad prioritāte ir saglabāt mieru un drošību gan ES, gan ārpus ES robežām, apstākļos, kad Krievija ir izvēlējusies nevis sadarbību, bet pretim stāvēšanu. Eiropas drošības pamats ir transatlantiskā saikne, kas jāņem vērā arī diskusijās par Eiropas militāro spēju attīstību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Lai veidotu kopīgus bruņotos spēkus, vispirms ir precīzi jādefinē mērķis. Pagaidām neviens nav spējis piedāvāt tādu skatījumu, kas apmierinātu visas ES dalībvalstis. Es noteikti neatbalstu neko, kas dublēs NATO, šķiedīs jau tā mazos resursus un vājinās NATO. Ir reāli lēmumi, kuri ES jāpieņem, piemēram, ES jau gadiem nespēja vienoties par ES Kaujas grupu izmantošanu. Domāju, ka lietderīgi būtu vienoties par kopīgu Eiropas vietas pasaulē redzējumu, jāatzīst drošības izaicinājumi un jābeidz mazināt aizsardzības budžeti,” uzsvēra Vējonis.

Ministrs norādīja, ka drošības stratēģijas sagatavošanas kontekstā aktualizēta ES un NATO koordinēta un savstarpēji papildinoša sadarbība, it īpaši ņemot vērā, ka NATO sniegtās drošības garantijas zināmā mērā ir “lietussargs” arī tām valstīm, kas nav NATO dalībvalstis. Stratēģijas sagatavošanas kontekstā aktualizēta civilmilitāro un starpinstitūciju sinerģiju stiprināšana tādās jomās kā stratēģiskā komunikācija, robežu drošība un kiberdrošība, sevišķi hibrīdā apdraudējuma apstākļos. Tāpat aktualizēta ES vienota un aktīva iesaiste krīžu risināšanā, tostarp Krievijas agresijas pret Ukrainu novēršanā.

Lai gan ideja par Eiropas armijas izveidi nav oficiālajā darba kārtībā un par to nenotiek aktīva diskusija ES dalībvalstu un institūciju starpā, sāktā diskusija par ES kopējo spēju reaģēt uz draudiem, tostarp sniegt nepieciešamo militāro atbalstu jebkurai no ES valstīm, ir vēl viens apliecinājums tam, ka ES politiķi apzinās drošības situācijas izaicinājumus, piebilda ministrs.

Vējonis arī atgādināja, ka ES armijas izveides ideja nav nekas jauns un līdzšinējā diskusijā vairākas ES dalībvalstis līdz šim ir atzinušas, ka tas nav labākais veids, kā uzlabot Eiropas drošību.

Jau ziņots, ka Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers svētdien aicinājis izveidot kopīgu Eiropas armiju, norādot, ka šādam solim būtu simboliska nozīme apstākļos, kad pieaug spriedze attiecībās ar Krieviju.

“Tas palīdzētu mums veidot kopīgu ārpolitiku un drošības politiku un kopīgi uzņemties atbildību par notikumiem pasaulē,” viņš sacījis izdevumam Welt am Sonntag, vienlaikus uzsverot, ka šāda armija nekonkurētu ar NATO.

Kopīgi ES bruņotie spēki arī ļautu efektīvāk izmantot līdzekļus aizsardzības izdevumiem un sekmētu ciešāku dalībvalstu integrāciju, viņš piebildis.

Iespējams, ka Junkera ierosinājums varētu nepatikt Lielbritānijai, kas neatbalsta dziļāku bloka integrāciju, bet tas jau radis atbalstu Vācijā. Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena pagājušajā mēnesī izteica cerību, ka, ja ne viņas bērni, tad mazbērni “pieredzēs Eiropas Savienotās Valstis ar savu armiju”.

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

TOP komentāri

 • Nu re
 • Ina
  0 0 0

  Ina

  Mērķis ir viens- garantēt ES robežu aizsardzību un drošibu ES valstu iekšienē. Man škiet, ka tā ir tā definīcija, kura neprasa īpašu precizēšanu. Pats grūtākais ir veikt kvalitatīvu tās piepildījumu, pie tam, laika ir maz. Lai Dievs dod prātu vadoņiem un mums visiem veiksmi!
 • #edvin
  0 0 0

  #edvin

  Lai veidotu kopīgu Eiropas armiju ir precīzi jādefinē mērķis?
  Mērķis ir Krievija pār latviešu līķiem #edvin #NAK

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl