Spure: Latvijā uzturēt pustukšus cietumus nebūtu saimnieciski pareizi

0 Komentāru
Spure: Latvijā uzturēt pustukšus cietumus nebūtu saimnieciski pareizi
Žogs ap Pārlielupes cietuma teritoriju. (FOTO: LETA)

Latvijā uzturēt pustukšu cietumu nebūtu saimnieciski un ekonomiski pareizi, šodien preses konferencē par cietumu reorganizāciju izteicās Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšniece Ilona Spure.

Spure arīdzan norādīja, ka ieslodzīto skaits pēdējos divos gados patiešām ir būtiski samazinājies, un “tas ļauj inventarizēt gan sadzīves apstākļus visos Latvijas cietumos, gan arī sakārtot ieslodzīto kategoriju izvietošanu atbilstoši likumdošanai”.

“Pašlaik esam saskārušies ar situāciju, ka Latvijā uzturēt, tā teikt, pustukšus cietumus nav saimnieciski un ekonomiski pareizi,” pauda IeVP vadītāja. Tāpēc, kā turpināja Spure, notiek tieši daļēji slēgto cietumu optimizēšana.

Izvērtējot Jēkabpils cietuma infrastruktūru, tika secināts, ka tā nav atbilstoša slēgta cietuma režīma izpildei, un tāpēc bija pieņemts lēmums pārvietot visus Jēkabpils slēgtā cietuma notiesātos uz Daugavgrīvas, Valmieras un citiem slēgtajiem cietumiem. Savukārt 306 Šķirotavas notiesātie pārvietoti uz Jēkabpils cietumu.

“Šķirotavas cietums, protams, ir fiziski diezgan nolietots, lai tas atbilstu prasībām, kā arī mums ir jāievēro starptautiskie normatīvie akti. Savukārt lielajās sadzīves telpās, kas nav mazvietīgas kameras, var būt izvietoti pat 30 ieslodzītie. Līdz ar to mēs diez vai šodien varam runāt par efektīvu sodu izpildi un recidīva samazināšanu,” pauda IeVP vadītāja.

Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) norādīja, ka Šķirotavas cietums tiks slēgts 1. novembrī, tādējādi Latvijā būs 11 ieslodzījuma vietu. Tieslietu ministrs pauda, ka, realizējot kriminālsodu politikas reformu, ieslodzīto skaits ir samazinājies līdz 4766 ieslodzītajiem patlaban, lai gan piecu sešu gadu griezumā tas bijis krietni lielāks. Piemēram, 2012. gadā ieslodzījuma vietās atradās 6117 cietumnieku.

Ministrs skaidroja, ka kādu laiku šis infrastruktūras objekts tiks uzturēts, līdz tiks atrasts risinājums, ko ar cietumu darīt turpmāk. Bērziņš sacīja, ka šis objekts varētu tikt nodots Tiesu namu aģentūrai vai Valsts nekustamajiem īpašumiem, kas tālāk atbilstoši savai īpašumu apsaimniekošanas koncepcijai lemtu par cietuma turpmāko nākotni, pieļaujot, ka to varētu pārdot izsolē.

Kopumā Bērziņš sacīja, ka turpinās darbs pie jaunā cietuma projektēšanas un kopumā notiek virzība uz to, lai tiktu sakārtota cietumu infrastruktūra.

Atskatoties uz vēsturi, Bērziņš stāstīja, ka konkrētā ieslodzījuma vieta tika izveidota 1963. gadā un savulaik te bija aptuveni 2000 ieslodzīto.
0 Komentāru