Skandālu Latvijas sabiedrībā raisījusī BBC filma jāuztverot mazāk emocionāli, aicina eksperti

1 komentārs

Lielu ažiotāžu Latvijā izraisījusi BBC pseidodokumentālā filma Trešā pasaules kara komandcentrā. Kamēr sabiedrība sašutusi, ka filmā izspēlēts “zaļo cilvēciņu” iebrukums Daugavpilī un tur redzamas ainas, kurās, piemēram, tiek dedzināts Latvijas karogs, eksperti aicina filmu uztvert mazāk emocionāli un vairāk analītiski.

Filma dod ekskluzīvu iespēju dzirdēt augstu britu bijušo militārpersonu un diplomātu patiesos viedokļus par to, kā (un vai vispār) būtu jārīkojas krīzes situācijā. Viņu vidū bijušais britu vēstnieks Latvijā Ians Bonds, bijusī Lielbritānijas drošības un pretterorisma ministre Polīna Nevila, bijušais vēstnieks Krievijā Tonijs Brentons. Latvija ir izvēlēta kā mākslinieciskais izteiksmes līdzeklis krīzes simulēšanai. Svarīgi ir secinājumi, pie kuriem filmas veidotāji, analizējot dažādus scenārijus, nonāk, un tie nav visai glaimojoši. Ir valstis, kas gatavas rīkoties nekavējoties, ir valstis, kas nav gatavas rīkoties vispār.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajos tīklos norāda, ka no filmas mēs varam gūt virkni mācību un pēc TOP 10 lūguma precizē, kāda tad ir filmas nozīme.


Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs:

Tas ir jautājums lielā mērā pašai britu sabiedrībai, britu politiķiem – cik nopietns ir kodoluzbrukuma atturēšanas mehānisms un kāda ir kodolieroču, kas kā atturēšanas mehānisms strādāja aukstā kara laikā, loma mūsdienās? Šī filma – fikcija daļēji atspoguļo iekšējo britu diskusiju.

Tikmēr Latvijas Ārpolitikas institūta drošības eksperts un RSU lektors Māris Andžāns norāda, ka filma ataino ko krietni vairāk nekā tikai pašu britu debates.

Vai divu miljonu iedzīvotāju valstiņas dēļ būtu vērts sākt Trešo pasaules karu?

“Skaidrs, ka filmas veidotāji mēģina atzīmēt, ka draudi ir iespējami. Patīk mums tas vai nepatīk. Kā arī to, kādā veidā rīkoties, ko darīt. Kā filmā norādīts, – vai esam gatavi mirt par Daugavpili, vai esam gatavi sākt Trešo pasaules karu divu miljonu iedzīvotāju dēļ? Latvija viennozīmīgi auglīgākā augsne šādiem te notikumiem,” norāda Andžāns.

Eksperts arī norāda, – “paldies Dievam, Latvijai šajā spēlē uzvarēja viedokļi, ka ir jāpalīdz Latvijai, taču tikpat labi situācija var nebūt tik viennozīmīga, un palīdzība arī var nenākt”.

“Ko parādīja šī filma? Ka NATO 5. pants varbūt tikai papīrs bez reāla seguma, un vienotas palīdzības nebija no NATO arī šajā kara spēlē. Kas tad palīdzēja – ASV brīvprātīga koalīcija,” komentē eksperts.

Foto:

Ko īsti paredz daudzinātais NATO 5. pants?

NATO piektais pants nosaka, – vienai no alianses dalībvalstīm piedzīvojot uzbrukumu, citas sniegs palīdzību, jo uzbrukums uzskatāms par agresiju pret visām NATO loceklēm.

Panta daļa ”pusēm jāveic pasākumi, kurus tās uzskata par nepieciešamiem” – ir kritiska Latvijai – kas būtu nepieciešams Krievijas provokācijas pret Latviju gadījumā – kara simulācija atklāj, ka pašām lielvalstīm tas būtu grūts lēmums, un atklāts paliek jautājums – vai neesam turpat, kur pirms Otrā pasaules kara, kad Latvijas likteni izšķīra savtīgas lielvaru intereses.

Valters Ščerbinskis: 

Lietojot šaha terminoloģiju, mēs varētu apgalvot, ka mums ir citādāki kauliņi. Faktiski gan ārpolitiski, gan iekšpolitiski situācija ir radikāli mainījusies. Ja mēs runājam par ārpolitiku, mums jāpatur prātā, ka līdz 1940. gadam pastāvēja centieni izveidot  kolektīvās drošības sistēmu. Latvija centās intensīvi šai procesā iesaistīties, lai nodrošinātu sevi, bet tā cieta neveiksmi. Un 30. gados Latvija pasludināja neitralitāti, kas bija iluzora. Neticēja ne pašā Latvijā tai neviens, ne ārpus Latvijas.

Skaties video un uzzini vairāk, ko eksperti domā par Latvijā neviennozīmīgi vērtēto filmu!

TOP komentāri

  • kukuu
    0 0 0

    kukuu

    Lieliski! Ta ari visi kaps Latvijai uz galvas- urines uz Brivibas pieminekla un dedzinas Latvijas karogu. Neka sveta nav! Tiesa vinus jaiesudz!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl