Sēnes var ne tikai ēst, bet ar tām krāsot arī dziju

1 komentārs

Sēņu sezona ir klāt. Lielākā daļa ar meža veltēm lutina garšas kārpiņas, taču ir arī tādi sēņu mīļotāji, kas ar sēnēm krāso dziju. Sanāk skaisti un noturīgi toņi no dabīgām izejvielām. Kādas sēnes labāk šai nodarbei der, 9. septembra rītā TV3 raidījumā ”900 sekundes” atklāja mikoloģe Diāna Meiere.

Viss, protams, sākas mežā. Mikoloģe Diāna Meiere ne tikai pēta sēņu īpašības un daudz par tām zina, bet arī krāso ar sēnēm dziju, taču ne visas meža veltes tam der.

”Ar daudzām sēnēm, kā es saku, var tikai nosmērēt dziju, ka tā vairs nav balta, bet kaut kāda netīra,” norāda Diāna.

“Un ne vienmēr sēnes krāsa atbilst nokrāsotās dzijas tonim,” Diāna stāsta. Reizēm gadās pārsteigumi: ”Pilnīgi gaiša sēne var piešķirt ļoti skaistu violetu krāsu, bet ļoti koša – mušmire vai bērzlape – nekādu.”

To, ka dziju krāso ar sēnēm, mikoloģe zināja jau sen, bet viņu neuzrunāja krāsas – pārāk gaišas izskatījās, taču izrādījās, ka var iegūt arī košus toņus.

”Kad vienreiz pamēģina, tad āķis lūpā. Vairākus gadus no vietas katru rudeni krāsoju, pierakstu visu. Mana pieeja ir ar zinātnisku ievirzi. Man viss ir smalki pierakstīts, kādi toņi ar kuru sēni sanāk. Katru gadu izmēģinu ko jaunu,” par savu nodarbi stāsta mikoloģe.

Diāna uz mežu sēņu meklēšanā dodas ar savu pārinieku Velsas springerspanielu Hafrenu, kuru mīļi sauc par Hafrīti.

Hafrens prot sameklēt gan trifeles, gan nozaudētas automašīnas atslēgas, tāpēc atrast parastās ēdamās sēnes šis suns var ātri. Galvenais – parādīt viņam virzienu: ”Rekur, sēne! Tā būs sviesta beciņa. Ēšanai tās ir labākas, bet ar dažām var arī krāsot.”

No sviesta bekām sanāk smuka dzeltenā vai sinepju krāsa, bet vēl labākas krāsošanai der dzīslkāta beciņas.

”Ja ir vecas dzīslkāta bekas, pāraugušas, no viņām iegūst ļoti skaistu citrondzeltenu spožu krāsu. Un, ja krāso pelēku dziju, tad sanāk skaisti zaļa,” stāsta Diāna.

Vislabāk derēs tieši vecas sēnes, jo tām pigmenti daudz vairāk ir attīstījušies.

Diāna spējusi ar sēnēm iegūt gandrīz 50 toņu.

”Tās ir šā gada nokrāsotās dzijas. Viena no labākajām sēnēm, kas ir dzijas krāsošanai, tā ir sarkanlapiņu tīmeklene. No tās var iegūt dažādus toņus. Tas ir atkarīgs no tā, vai es krāsojuma šķidrumam pievienoju etiķi vai amonjaku.”

Šovasar no sēņkrāsu dzijas Diāna ir uzadījusi pirmos zābaciņus savam mazdēliņam Martinam, kurš ir piedzimis pirms nepilniem diviem mēnešiem.

1 komentārs