Seile uzskata, ka pieciem bērniem klasē nav iespējama kvalitatīva izglītība

10 komentāri
Seile uzskata, ka pieciem bērniem klasē nav iespējama kvalitatīva izglītība
FOTO: LETA

Pirms nedēļas Latvijas skolu gudrākie prāti pulcējās Jēkabpils novada Zasas vidusskolā – kā katru gadu, tur notika tradicionālā izcilnieku vasaras nometne Alfa. Taču jau nākamgad pašu Zasas vidusskolu var piemeklēt sāpīgs liktenis – tai var nākties slēgt vidusskolas klases. Tas tāpēc, ka Izglītības un zinātnes ministrija rosina pārtraukt finansēt tās vidusskolas, kur skolēnu skaits klasē nesasniedz 12. Ja valdība tam piekritīs, reforma visā Latvijā var aizslaucīt 80 vidusskolas.

Mežu ieskautajā Zasā, pēc vietējās pašvaldības datiem, dzīvo nepilns tūkstotis cilvēku. Ciema dzīve koncentrējas ap vidusskolu, kurā strādā 24 skolotāji, 15 tehniskie darbinieki un mācās 170 bērni. Katru skola zina vārdā, pazīst vecākus un ģimenes.

Ziņa, ka vidusskolas klasēs turpmāk jābūt vismaz 12 skolēniem, lai tās vispār atvērtu, pamatīgi satraukusi lauku skoliņas.

Arī vietējā pašvaldība ir norūpējusies par ministrijas plāniem pārtraukt finansēt mazās vidusskolas. Pašvaldības drīkstētu uzturēt tās pašas, taču domes priekšsēdis godīgi atzīstas – tādas naudas novadam nav.

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile nezina nevienu pasaules valsti, kas varētu atļauties uzturēt laboratorijas un aprīkotas klases, lai nodrošinātu kvalitatīvu vidējo izglītību vienam, diviem vai pieciem bērniem. Pirmā vietā ir skolēna vajadzības, tikai tad seko skolotājs, viņa uzskata.

Lūdzu uzdodam sev godīgu jautājumu – kāpēc uz tikko atvērto RTU inženierzinātņu vidusskolā bija pieteikušies vairāk nekā 160 bērni uz 20 vietām? Kāpēc uz labajām [mācību iestādēm] bērni stāv rindā? Mans apgalvojums ir, ka pieprasījums pēc kvalitatīvas vidusskolas ir milzīgs, un tas jānodrošina visos reģionos.

Zem 12 skolēnu sliekšņa atrodas 80 Latvijas vidusskolas. Ja ministrijas iecere valdībā tiks atbalstīta, no nākamā gada septembra tām visām draud pakāpeniska vidusskolas klašu slēgšana.