Rungainis: Uzraugiem Latvijā ir arhaiska izpratne par savstarpējiem aizdevumiem

Pievienot komentāru
Rungainis: Uzraugiem Latvijā ir arhaiska izpratne par savstarpējiem aizdevumiem
Prudentia partneris Ģirts Rungainis (Foto: LETA)

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), baidoties no iespējamiem krāpšanās gadījumiem nākotnē, nedrīkstētu bez valstiska regulējama aizliegt darboties Latvijā pirmajai savstarpējo aizdevumu platformai Mintos. Savukārt uzņēmumam ir jāapņemas vairāk informēt savus klientus par iespējamiem riskiem, investējot naudu šajā platformā, uzskata ieguldījumu brokeru sabiedrības Prudentia investīciju baņķieris un dibinātājs Ģirts Rungainis.

Pagājušās nedēļas izskaņā PTAC vērsa Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka Mintos piedāvātie investīciju pakalpojumi Latvijā netiek īpaši regulēti ar konkrētiem normatīviem aktiem, tādēļ var iekļaut dažādus finanšu riskus. No PTAC apgalvojumiem izriet, ka šim uzņēmumam ir jāpārtrauc sava darbība, jo valsts nav izstrādājusi īpašu regulējumu tā uzraudzībai, nevis tādēļ, ka tas būtu pārkāpis likumu normas. Taču pastāv risks, ka šī pārlieku lielā piesardzība no institūciju puses var kavēt dažādu jomu attīstību mūsu valstī. Tādēļ valsts institūcijām šī situācija jāvērtē ne tikai kāda iespējama krāpniecības gadījuma kontekstā, bet arī izprotot šādu uzņēmumu pienesumu Latvijas ekonomiskās izaugsmes sekmēšanai, uzskata investīciju baņķieris.

“Mūsdienu finanšu pakalpojumu tirgū līdzās bankām, kas ir strikti regulētas finanšu institūcijas, darbojas arī neregulētie finanšu pakalpojumu sniedzēji. Latvija nedrīkst palikt par tādu valsti, kurā par vienīgajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem tiek uzskatītas bankas,” viedokli pauž Rungainis.

Centieni ierobežot uzņēmuma darbu, kas piedāvā Latvijā līdz šim nebijušu pakalpojumu, aizbildinoties ar nespēju to kontrolēt, liecina par Latvijas uzraugošo institūciju arhaisko izpratni par notiekošo globālajā finanšu pakalpojumu jomā, tādēļ visām iesaistītajām pusēm – PTAC, uzņēmumam Mintos, kā arī likumdevējam – ir jāsēžas pie viena galda, lai rastu optimālu risinājumu šai situācijai. Diskusijās par iespējamā regulējuma radīšanu šādām platformām ir jāiesaista arī citas institūcijas, piemēram, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Darba devēju konfederācija un citas, aicina investīciju eksperts.

Savukārt uzņēmumam, izrādot labo gribu un apliecinot ilgtermiņa mērķus darboties Latvijas tirgū, ir jāapņemas vēl aktīvāk informēt klientus par iespējamiem riskiem, investējot naudu šajā platformā. Patērētāju izglītošana ir būtiska, jo savstarpējo aizdevumu finanšu pakalpojumu joma Latvijā pagaidām ir maz zināma, taču pasaulē līdz ar citiem neregulētajiem finanšu pakalpojumiem pēdējos gados tā ir ļoti strauji attīstījusies. Tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka šādi uzņēmumi parādās arī Latvijā. Rungainis atzīmē, ka nav saprotama PTAC pārlieku lielā piesardzība, jo šādas savstarpējo aizdevumu kreditēšanas platformas veiksmīgi darbojas gan ASV, gan Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijas kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

Savstarpējo aizdevumu platformu un citu neregulēto finanšu uzņēmumu izaugsmi būtiski ietekmējusi gan informācijas tehnoloģiju straujā attīstība, gan arvien pieaugošā vajadzība pēc bankām alternatīvām kreditēšanas un investēšanas institūcijām. Latvijā tas ir jo īpaši aktuāli, jo, samazinoties banku kreditēšanas apjomiem, savstarpējās aizdevumu platformas sniedz iespēju aizdevumu tomēr saņemt, rezumē investīciju eksperts.

PTAC aicinājis savstarpējo aizdevumu platformu Mintos pārtraukt investīciju pakalpojumu piedāvāšanu patērētājiem un mudinājis patērētājus izvērtēt riskus, aizņemoties no šā kreditora. Pēc šā PTAC aicinājuma Mintos turpina sniegt pakalpojumus, ieviešot papildu pasākumus investoru un aizņēmēju aizsardzībai.