Komentāri

Rundāles pils direktoram, mākslas vēsturniekam Imantam Lancmanim tīk jaunā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka jeb Gaismas pils ar to, ka tā nav ”kārtējais taisnstūra paralēlskaldnis”, tā viņš atzina intervijā LNT raidījumam 900 Sekundes.

”Man patīk Nacionālā bibliotēka ar to vien, ka tā ir neparasta, dīvaina, gandrīz vai tāda nenormāla, ka tā nav kaut kāds kārtējais taisnstūra paralēlskaldnis,” teica Lancmanis.

Vērtējot mūsdienu arhitektūru, viņš sprieda, ka kopumā gan civilizācijas attīstības gaitā ir zudis tas radošais, sarežģītais, kas noteic kādreizējās mākslas, tostarp celtniecības kvalitāti un spožumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Es negribētu teikt, ka visa mūsdienu arhitektūra ir notiesāta uz gara nabadzību, bet iespējas, kas ir dotas arhitektam, ir pāris plaknes, pāris materiāli, ar kuriem viņiem jāvariē. Tur ir grūti uztaisīt brīnumus,” secināja Lancmanis.

Taču nav arī tā, ka uz tā rēķina būtu sasniegta tehniskā pilnība. ”Ja tagad nevar saskrūvēt kopā pareizi dažas sijas… Un iedomājieties, ka Rundāles pils jumta konstrukcijā ir nevainojami iebūvēti ideāli apstrādāti desmitiem tūkstoši baļķu. Tad kļūst skumji un jāsaka, ka arī tehniskā ziņā mēs neko īsti neesam ieguvuši,” sprieda pils direktors.

Viņš ar apbrīnu stāstīja par Rundāles pils būvniecību 18. gadsimtā, kad arhitekts Rastrelli izticis vien ar deviņiem zīmējumiem, kā arī uz vietas atradis mālu, lai saražotu 4,5 miljonus ķieģeļu. ”Un viņa stāv un, esmu pārliecināts, stāvēs ilgi. Un viņai nebūs tādas problēmas, ar kurām skumji sadūrāmies pavisam nesen. Jā, tas ir tas fenomens, ko mēs nekad nesapratīsim, kas uz visiem laikiem ir zudis. Tā ir neiedomājama profesionalitāte un spēja strādāt ārkārtīgi ātri, mērķtiecīgi un rezultatīvi,” atzīmēja Lancmanis.

Foto – Gaismas pils:

Foto – Rundāles pils:

Skaties video:

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl