Politologs: Bail, ka valdība strādās tāpat, kā līdz šim

0 Komentāru
Politologs: Bail, ka valdība strādās tāpat, kā līdz šim
FOTO: LETA

Jaunās valdības deklarācija varētu būt uz pusi īsāka, bet konkrētāka, uzskata politologs Filips Rajevskis. “Man bail, ka šāda veida deklarācija valdībai ļaus darboties tāpat kā līdz šim,” savu viedokli pauda Rajevskis, kritizējot dokumenta vispārīgumu. “Pat priekšvēlēšanu retorikā runāja konkrētāk, deklarācijai ļoti formāli pieiets,” skaidroja politologs.

Rajevskis akcentēja, ka deklarācija būtībā ir darba plāns, un šajā gadījumā dokumentā paustie konkrētie pasākumi nepārsniedz pat vienu desmitu.

Kā stāstīja Rajevskis, konkrēti dokumentā ir minēts termiņš par atalgojuma paaugstinājumu deklarācijas 89. punktā, progresīvā iedzīvotāju ienākumu nodokļa neapliekamā minimuma ieviešana 90.punktā, darbaspēka nodokļu samazinājuma pašvaldībām kompensēšana 44. punktā, kā arī sarunu par Latvijas iestāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā līdz 2016. gada beigām noslēgšana, kas minēta 171. punktā.

Komentējot par virsmērķi noteikto Latvijas iedzīvotāju labklājības veicināšanu, Rajevskis sacīja: “Ir ambiciozs plāns darbvietu palielināšanai, bet nav radikāla soļa ekonomikas attīstībai. Sola vairāk darbvietu, bet neredzu, kur tās radīsies.”

“Tad, kad uzdevumu definē kā “uzlabot” vai “veicināt”, var beigās pateikt, ka esi ievērojami veicinājis, un var pateikt, ka mazliet uzlabojis,” vispārīgos formulējumus komentēja Rajevskis, uzsverot, ka dokuments šādā gadījumā neuzliek noteiktus pienākumus Ministru kabinetam.

Politologs sacīja, ka, viņaprāt, nopietnāk bijis jādefinē plānotie pasākumi attiecībā uz valsts drošību un aizsardzību. Komentējot 177. punktu, Rajevskis sacīja, ka tur būtībā ir pateikts “mēs apzināsimies, kas notiek uz mūsu robežām”, nepaskaidrojot kā. “Par dienesta karavīru skaita neminēšanu saprotu – nav tā pieņemts,” sacīja politologs, akcentējot, ka pārējos pasākumus vajadzēja konkretizēt – īpaši situācijā, kad joprojām noris demarkācijas process ar Krieviju.

Arī deklarācijas ievadā minētos kontrolskaitļus Rajevskis nevērtēja kā konkrētus, jo tie minēti četru gadu perspektīvā. “Līdz šim neviena valdība nav noturējusies četrus gadus, tāpēc šādus skaitļus droši var likt,” sacīja politologs.

Jaunās valdības deklarāciju salīdzinot ar Laimdotas Straujumas (V) vadītās valdības iepriekšējo, Rajevskis sacīja, ka abiem dokumentiem “labās apņemšanās saskan”.”

Savukārt pozitīvi Rajevskis novērtēja, ka jaunā deklarācija, pretstatā iepriekšējai, nesākas ar vārdiem “turpinot iepriekšējās valdības darbu”, kas varētu liecināt, ka nebūs “pagaidu premjera”. “Jāsāk pašam kaut ko darīt,” valdības vadītāja pienākumus raksturoja politologs.

Deklarācijas teksts ir uzrakstīts uz 18 lapaspusēm, kas iedalīts trīs daļās ar 183 punktiem.

0 Komentāru