Pētniece: ES sankcijas pret Baltkrieviju varētu nozīmēt, ka “Lukašenko vēl ciešāk dosies Putina skavās”

5 komentāri

No Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām izrietošie nemieri un sabiedrības neapmierinātība ir pārsteidzoša, jo tauta arvien atklātāk parāda vēlmi pēc atkārtotām vēlēšanām, trešdien  intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece Beāte Livdanska.

Viņa sacīja, ka Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāts nebija pārsteigums. “Tas, kā notika viss process, – vēlēšanu falsifikācija, atbrīvošanās no oponentiem, bija sagaidāms. Tas ir tas, ko [līdzšinējais valsts prezidents] Aleksandrs Lukašenko ir darījis arī iepriekš. Pārsteidzoši šajās vēlēšanās ir, cik atklāti notika vēlēšanu falsifikācija un, protams, arī nemieri un sabiedrības neapmierinātība, kas izrietēja no vēlēšanu rezultātiem,” sacīja pētniece.

Livdanska atzina, ka Lukašenko Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās parādīja visatļautību, kas viņam bijusi vienmēr, taču arī juta, ka viņa varas pozīcijas kaut kādā ziņā ir apdraudētas. Jo tas, cik daudz cilvēku atbalstīja citus prezidenta amata kandidātus, bija pārsteidzoši. Pētniece pieļāva, ka Lukašenko ar to nebija rēķinājies un darīja visu, lai noturētu sevi pie varas.

Komentējot Eiropas Savienības (ES) rīcību Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās, viņa norādīja, ka, no vienas puses, ir jāatbalsta pilsoniskā sabiedrība, kas ir parādījusi, ka vēlas pāreju uz demokrātiju, varas nomaiņu. No otras puses, sankciju mehānisma piemērošana pret Baltkrieviju varētu nozīmēt, ka “Lukašenko vēl ciešāk dosies Putina skavās”, kas ir jautājums par visa reģiona drošību, par stabilitāti un iespējamo potenciālo attīstību ģeopolitiskajā situācijā.

“Tas, uz ko patlaban aicina ES, sankciju jautājums, ir dienaskārtībā, taču joprojām pastāv cerība, ka caur diplomātiskajiem kanāliem, caur politisko dialogu būs iespēja panākt iespēju, ka varbūt Lukašenko un citi varas pārstāvji tomēr vēlēsies runāt un šo situāciju risināt. Jo dienas beigās tauta ir parādījusi, ko tā vēlas. Viņi neatzīst šo  vēlēšanu rezultātu, un viņi vēlas atkārtotas vēlēšanas,” sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece.

Prognozējot turpmāko situācijas attīstību, pētniece norādīja, ka Lukašenko ir apliecinājis nepiekāpšanos ārvalstu spiedienam un Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas neatkārtosies.

“Skatoties uz to, ka Krievija ir diezgan nogaidošā pozīcijā, Lukašenko vilks [situāciju] līdz pēdējam mirklim, centīsies ar varu apspiest protestētājus, jo viņš uzskata, ka ir vēlēšanu uzvarētājs. Tad potenciāli varam skatīties uz to, ka, iespējams, tas nav izslēgts, – notiks Krievijas iejaukšanās, Krievija palīdzēs situāciju stabilizēt,” sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece.

Viņasprāt, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu process un patlaban notiekošais ir vedinājis domāt, ka Lukašenoko nepiekāpsies ES.

5 komentāri