Apinis: Marihuānas legalizēšana ir muļķības slavinājums

3 komentāri
Apinis: Marihuānas legalizēšana ir muļķības slavinājums
Foto: LETA

  Komentējot atsevišķu indivīdu centienus panākt marihuānas dekriminalizāciju, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis izplatījis paziņojumu par savu nostāju – viņaprāt tas ir vērtējams, kā muļķības slavinājums.

Savējiem un citādi domājošajiem: esmu PRET jebkādu marihuānas legalizācijas (dekriminalizācijas) mēģinājumu, Latvijas Ārstu biedrība kā profesionāla organizācija ieguldīs visus savā rīcībā esošos resursus, lai nepieļautu murgus. Šajā teikumā bija ietverts viedoklis, un tālākais ir tikai paskaidrojums.

Liela daļa pasaules biznesa balstās uz atkarībām. Atkarība ir slimība, kas sākas bērnībā un jaunībā, pāriet hroniskā formā un maina izpausmes. Dzērājs var kļūt par azartspēlmani, bet datoratkarīgs jauneklis par toksikomānu. Pieņemts uzskatīt, ka labākā atkarības forma ir darbaholisms.

Vislielāko peļņu no atkarībām gūst tabakas un alkohola ražotāji un tirgotāji, kā arī spēļu zāļu īpašnieki. Milzīgu peļņu gūst arī narkotirgoņi, taču viņu rūpals netiek aplikts ar nodokļiem, bet tirgus pārdale notiek ar šaujamieroču palīdzību.

Atkarības ir nāvējošas, atkarības (narkotiku un tabakas) tirgoņi ir nāves tirgoņi. Nāves tirgoņi ir arī “krutkas” tirgotāji “točkās”. Protams, ja alkohols tiek tirgots korekti, bet lietots pa ēdamkarotei reizi dienā, atkarība ir relatīvi neliela. Tajā pašā laikā es redzu pacientus, kas 90 reižu gadā nonāk slimnīcā ar vienu un to pašu diagnozi “alkohola apreibums, galvas sasitums, smadzeņu satricinājums (kādas tur vairs smadzenes)”.

Manu pacientu vidū ir bijušas ļoti cienījama gadagājuma kundzes, kas ikdienā ārstniecības nolūkos piecas reizes lieto pa glāzītei Bittner balzama un visu laiku staigā vieglā “šmigā”. Nereti atkarības slimnieki lieto korvalolu un citus spirtu saturošus bezrecepšu medikamentus, bet citi atkarību gūst no miega līdzekļiem, psihotropiskiem līdzekļiem vai pat stimulantiem. Diemžēl kāds šos medikamentus izraksta vai iedod bez receptes.

Izlasot pieteikumu dekriminalizēt marihuānu, kļūst skaidrs, ka atkarības tirgoņi meklē jaunas tirgus nišas. Cilvēks, kas pamēģina atkarību ļoti izraisošo marihuānu, agri vai vēlu kļūs par citu atkarību pacientu. Likums vērsts tikai uz jauniešiem – neviens vecāka gadagājuma cilvēks marihuānas lietošanu neuzsāks. Likumprojekts ir cīņa par bērna dvēseli. Arī likumprojekta iesniedzēju un parakstītāju vidū galvenokārt ir protestējošā jaunatne, ko viegli uzkurināt revolūcijai: “Neko tie vecie idioti nesaprot.”

Lielākais absurds ir nosaukt marihuānu par zālēm, piemēram, par pretsāpju līdzekli. Nikolajs Pirogovs krievu-turku kara laikā amputēja kājas, lietojot tolaik populāro anestēzijas līdzekli – divus pusstopus šņabja iedodot pacientam pirms operācijas. Protams, arī marihuāna dažādos laikos, dažādās vietās (vairāk Austrumos) lietota kā pretsāpju vai nomierinošs līdzeklis. Marihuānas sastāvdaļas – alkaloīdi – tiešām ir vairākuma medikamentu pamatā, bet medikamentos ir 1 no simta marihuānas alkaloīdiem. No augiem iegūtie alkaloīdi ir ļoti selektīvi, to iedarbība ir pārbaudīta un visu divdesmito gadsimtu precizēta.

Nemēģināšu atbildēt uz visiem 100 apgalvojumiem, ko lieto marihuānas dekriminalizācijas apoloģēti. Kā allaž, šis pamatojumu apkopojums ir publisko attiecību speciālistu meistardarbs, kurā viltīgi aiz patiesībām slēpjas puspatiesības un meli. Izlasot fantastisko vārdu salikumu “marihuānas aizliegums kavē mūsu medicīnas attīstību”, rodas iespaids, ka dokumenta sastādītāja mērķis ir likt visiem mediķiem uzsmēķēt marihuānu, lai sapņos attīstītu savu zinātni. Bet tad nāk tādi apgalvojumi kā “marihuāna apstādina vēža attīstību cilvēka organismā” vai “marihuāna uzlabo imūnsistēmas darbību HIV slimniekiem”. Pēdējais liktu cerēt, ka narkomāni HIV/AIDS pacienti būtu pasargāti no šīs slimības ietekmes. Diemžēl notiek tieši pretējais – narkotiku iespaidā imūnsistēma sabrūk.

Nelaime tāda, ka šādi nepamatoti, uz absurdām publikācijām balstīti paziņojumi nodara neiedomājamu kaitējumu – laiku pa laikam man nākas sastapt slimniekus, kas neārstē vēzi, glaukomu vai C hepatītu, paļaujoties uz apgalvojumiem, ka šīs kaites var izārstēt, smēķējot marihuānu. Rezultātā pacients nonāk tieši pie patologanatoma.

Sešdesmitajos gados tieši tikpat pārliecinoši 100 pierādījumi bija izstrādāti, lai pierādītu tabakas smēķēšanas pozitīvo ietekmi, internetā var atrast tikpat “argumentētus” pamatojumus alus un vīna veselīgumam.

Tas, ka tik daudz jauniešu parakstījuši marihuānas dekriminalizācijas likumprojekta iniciatīvu, ir tiešs apliecinājums Izglītības un zinātnes ministrijas noziedzīgajai pretestībai veselības mācības atjaunošanai skolās. Bērniem netiek likti nekādi veselības pratības pamati, viņi pakļaujas nāves tirgoņu informācijai.

TOP komentāri

 • Lote
  0 0 0

  Lote

  Neviena narkotika nav nekas labs. Un nestāstiet pasakas par speciālo marihuānu bez tā un šitā. Skaidrs ir viens - labāk ir neapreibināties. Bet diemžēl dzīvot realitātē un uzņemties atbildību pašam par savu dzīvi katram drosmes nepietiek.
 • ...
  0 0 0

  ...

  Ir jau labi, bet "puika", kur ir Jūsu fakti? Jūs runājat par alkoholu no tabaku vairāk un pielīdzinat to marihuānai? Tad jau arī Heroīnam, jo tas pēc likuma ir vienā maisā ar marihuānu. Vai tas ir saprātīgi? Domāju, ka nē.
  Problēma nav izglītības sistēma, bet gan internetā, jo redz komunikācija ar ārpasauli, jeb zemēm pār jūru mums jauniešiem ļauj uzzināt daudz dāžādu pētijumi no valstīm, kas piekopj marihuānu medicīna un arī atbalsta ar likumiem. Vienīgi izglītības sistēma var būt vainojama, jo māca angļu valdodu, bet jā, krievzemē ar šie pētijumi ir un pamatoti. Youtube ir neskaitāmi piemēri, kas ir par bērniem ar nopietnām slimībām, kas ļauj viņiem atgriezties sabiedrībā ar spēju rīkoties un spēlēties, dēļ marihuānas sastāvā esošā CBD, CBE utt. Nav jārunā par THC, kas ir aprēbinošā viela, bet gan par to, ka var un jau ASV sintizē marihuānas augus, kas nesatur THC aprēbinošo vielu. Smieklīgi varbūt, bet marihuāna satur neskaitāmus neizpētītus ķīmiskus elementus, kas ir vienīgais satraukuma pamats. Persnīgi esmu par to, ka alkohols un tabaka tiek aizliegta ar likumu, bet marihuāna dekriminializēta, jo izmaksas lai segtu vienu pīpētāju tiek nodrošinātas no nodokļu maksātāju naudas. Kam mums tas vajadzīgs? Lai pīpē tie, kas grib, kādēļ tiek laupīta cilvēku brīvā izvēle? Tā pat kā ar auto braucot, tie, kas gribēs skriet tie skries un neņems ierobežojumus vērā, bet tie, kas brauc godīgi tā arī turpinās to darīt. Nenoliedzami pasaules līmenī marihuāna ir ieguvusi augstu popularitāti un ar to mums palīdz slavenības, ko dienu dienā rāda TV. Vai tagad TV arī aizliegsim? Cilvēkus nav iespējams pasargāt no tā ko tie vēlas. Paaudžu maiņa pie varas stūres arī mainīs uzskatus, jo zinu, ka jau uz doto brīdi Saeimā sēž tie, kas pīpē ir pīpējuši un pīpēs šo tik ļoti nosodīto augu. Tie, kas stūrē arī pieļauj to, ka nelegāli uz ielām ir šīs lietiņas.
  Iedomāsimies, ka šis viss kļūst legāls - Jauna industrija medicīnā, augkopībā, tūrismā... Jaunas darba vietas audzētavās, medicīnas studentiem būtu kur beidzot strādāt un tūristiem Latvija būtu galamērķis un ne jau dēļ tā, ka mēs esam gudrākie un skaistākie. Varbūt problēma ir tajā, ka akreditētas izglītības iestādēs LIEDZ studentiem pētīt šo tik mistisko augu no likumīgās puses, medicīniskās un sociālās. Sāksim lūdzu ar to, ka valsts sniedz naudu izpētei, kur tad arī tiek iegūti faktuāli novērojumi, dati un viss pārējais, nevis tikai plika bļaušana par to, ka tā ir vēl viena atkarība... Atkarību izraisa viss un lielākā atkarība ir ēdiens. Atkarība ir skarbs vārds, jo lielākoties tas ir ieradums un labsajūtā ko tas sniedz. Tā pat kā skirešana, jo ir cilvēki, kas bez tās nevar, jo tas ir viņu ieradums. :) Bet cik cilvēki tik viedokļi un katrs pie viedokļa turās.
 • Gunis
  0 0 0

  Gunis

  Viņš kaut ko citu kā par smēķēšanas un alkohola kaitīgumu arī māk dziedāt,būtu labāk papētījis kas pārtikas produktos par šausmām sabāztas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl