Komentāri

Raimonds Vējonis būs gados jaunākais atjaunotās Latvijas prezidents. Bijis uzticīgs Zaļajai partijai un iekrājis milzu politisko pieredzi, strādādams deviņās valdībās. Kaut arī nevienam nav tik liels rūdījums izpildvarā kā Vējonim,  vides ministra amatā viņš bija neizteiksmīgs un straujo popularitāti iemantoja vien pēdējā pusotra gada laikā   hibrīdkara apstākļos nozīmīgajā aizsardzības ministra postenī.

48 gadus vecais Raimonds Vējonis dzimis Pleskavā krievietes un latvieša ģimenē. Skolojies un audzis Madonā. Politiķis ar izteiktu malēnieša akcentu valdībā ir jau no 2002. gada, taču rekordilgā ministrēšana viņu nepadarīja nedz par redzamu, nedz ietekmīgu politiķi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Godkāre vai vēlme izcelties nav bijusi viņam raksturīga, atceras Ingmārs Līdaka, kurš Vējoni pazīst kopš kopīgām studijām Bioloģijas fakultātē LU.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ingmārs Līdaka

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Normāls puisis, kas atnācis no laukiem uz pilsētu un visu mēģina panākt saviem spēkiem. Cik es saprotu,  Raimondam bērnībā nav viegli gājis, un kā kārtīgam lauku puikam bija jābūt centīgam, uzcītīgam, lai kaut ko panāktu.

Vējoņa patstāvību uzteic arī viņa politiskais aizbildnis Indulis Emsis. Tieši viņš savulaik uzaicināja Vējoni pārcelties no Madonas uz galvaspilsētu, vadošā amatā Lielrīgas reģionālās vides pārvaldē.

Lai raksturotu Vējoni kā sava ceļa gājēju, Emsis īpaši izceļ kādu epizodi. Viņš, būdams vides ministrs, bija atļāvis intensīvu mazo HES būvniecību uz Latvijas upēm un nodrošinājis, ka valsts no mazo spēkstaciju īpašniekiem iepērk elektrību par dubultu tarifu. Ministra amatā nonākot Vējonim, šā biznesa iespējas esot krietni sarukušas.

Bijušais Ministru prezidents (2004. marts-oktobris) (Latvijas Zaļā partija) Indulis Emsis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Atnākot Raimondam, pārņemot šo vides politisko vadību, viņš sāka ar to, ka Ministru kabinets pieņēma upju sarakstu, kur principā visās upēs aizliedza mazo HES celtniecību. Viņš uz manu autoritāti nereaģēja, viņš pagrieza šo vides aizsardzības politiku pilnīgi citā dimensijā, kādā viņam šķita pareizi. Tas raksturo viņu, kā ar savu gribu apveltītu cilvēku, kuram tādu iepriekšējo politiķu viedoklis… viņš viņu ir gatavs apstrīdēt.

Tomēr raidījuma Nekā personīga arhīvā atrodams materiāls rāda, ka Vējonis nespēja apturēt postošo HES celtniecību Vaidavas upē. Tur spēkstacija iznīcināja ne tikai skaistu ainavu, bet arī foreļu un alatu nārsta vietas.

Visas Baltijas ekonomiskajai neatkarībai daudz būtiskākajam atomelektrostacijas projektam Vējonis iebilda, atsaukdamies tieši uz iespējamo kaitējumu videi. Tajā pašā laikā pie sevis ministrijā laipni uzņēma Krievijas enerģētikas koncerna Rosatom pārstāvjus, kuri pirms 4 gadiem meklēja Latvijas atbalstu atomelektrostacijas celtniecībai Kaļiņingradā.

Runas par to, vai Vējonis nav izraudzīts par Krievijas ietekmes aģentu, izraisīja ielūgums uz tolaik Krievijas premjerministra Vladimira Putina partijas Vienotā Krievija rīkoto ekologu konferenci Tīrais ūdens. Vējonis 2010. gada konferencē Maskavā bija vienīgais valdības pārstāvis no Eiropas un par savu 5 minūšu tikšanos ar Putinu vēlāk bija mazrunīgs.

Cerības nonākt Valsts prezidenta amatā Vējonim tika dotas jau iepriekšējās vēlēšanās, tomēr oficiāli par savu kandidātu Zaļo un zemnieku savienība izvirzīja citu – Andri Bērziņu. Vējonis apvainojās, un drīz pēc tam pameta zaļo zemnieku savienības vadītāja amatu. Neoficiāli izskanēja, ka viņš nav apvienībā ietekmīgā Aivara Lemberga izredzēto politiķu vidū.

Vējonis radikāli mainījās, kļūdams par aizsardzības ministru Laimdotas Straujumas pirmajā valdībā pagājušā gada janvārī. Kopā ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču Vējonis kļuva par Krievijas hibrīdkara redzamāko kritizētāju.

Vējonis atļāvās publiski saķerties arī Valsts prezidentu, kurš izteicās, ka nav nepieciešams palielināt karavīru skaitu mūsu armijā. Tāpat visi gaidīja, kā aizsardzības ministrs reaģēs uz savas apvienības biedra Aivara Lemberga nicinošajiem izteikumiem, ka NATO spēku klātbūtnes pastiprināšana Latvijā ir okupācija.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl