4 komentāri

Argumenti, ka aiz musulmaņu sieviešu tērpa seju apzināti var slēpt cilvēks ar ļauniem nodomiem, ir aizbildināšanās un liekulība. Šādu viedokli, komentējot diskusijas par musulmaņu sieviešu tērpu aizliegumu, LNT Ziņām pauda viena no retajām šāda tērpa valkātājām Latvijā – latviete Līga jeb tagad jau Fatima.

”Runas par drošības apsvērumiem – tā ir vairāk nekā aizbildināšanās un liekulība, lai aizsegtu reālos apsvērumus, ka mēs negribam, lai mums būtu jāskatās uz kaut ko mazliet atšķirīgu no sevis,” uzskata sieviete.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto:

27 gadus vecā sieviete, divu bērnu mamma nikābu valkā jau vairāk nekā piecus gadus. Tērps apkārtējo skatieniem atsedz tikai viņas zilās acīs, bet augums, rokas un seja ir nosegta. Tas simboliski apliecina, – garīgais ir svarīgāks par ķermeni. ”Tas man ir līdzeklis, lai palīdzētu tuvoties Dievam, lai viņam kalpotu,” saka Fatima. Pēc viņas teiktā, spiest to novilkt būtu gluži tāpat kā likt publiski izģērbties.

Interese par dažādām reliģijām, meklējot dzīvē trūkstošo dziļumu, tolaik vēl Līgai sākās jau pusaudža gados, un ceļš līdz islāmam bijis pakāpenisks. Tostarp apgūta arābu valoda Ēģiptē.

”Tā kā es redzēju, ka tas dzīvē arī ir tikpat patiesi kā grāmatās, tad arī tur sāku valkāt lakatus un skaitīt lūgšanas. Uzreiz es islāmu nevarēju saņemties pieņemt. Tad, kad gads bija pagājis, es sapratu: tā kā gads ir, tas ir man, tā nav vienkārši kaut kāda īslaicīga aizraušanās,” stāstīja Fatima.

Līga par Fatimu kļuva lēnām un arī nikābu neapvilka uzreiz. Tas noticis pēc kāzām ar draugu, kurš tieši Fatimas dēļ arī kļuva par musulmani. Izplatītās runas, ka seju aizsedzošo tērpu sievietēm spiež valkāt vīri, Fatima noraida.

”Arī tās māsas, ko es zinu, latvietes, kas valkā nikābu, viņām arī tā nav bijis. Mans vīrs jautāja – vai tiešām tu esi pārliecināta, ka tev to vajag?” atcerējās Fatima, kas drīz būs pilntiesīga pediatre. Fatimas izvēli ciena arī mazie pacienti un viņu vecāki. Iebildumi nav bijuši ne ģimenei, ne draugiem, arī apkārtējo attieksme bijusi neitrāla. Taču līdz ar diskusijām par bēgļu uzņemšanu tas mainījies.

”Tagad bijis salīdzinoši vairāk gadījumu, kad, teiksim, transportā kaut ko cilvēki runā – re, kāda viņa tur, ak, šausmas, arī šeit ierodas. Ir sāpīgi, jā. Es saprotu, ka tie cilvēki nav vainīgi, ka viņi to saka tāpēc, ka viņi nesaprot. Viņi ierauga kaut ko neparastu, varbūt viņiem pašiem dzīvē ir problēmas,” vērtēja Fatima.

Viņa mēģina vilkt paralēles starp nikābu un mūķenes tērpu, kas visiem šķiet pierasts, un cer, ka Latvijā nikābs netiks aizliegts. Tad iespējamie scenāriji būtu sāpīgi – izvairīties no publiskām vietām, pārcelties uz dzīvi laukos vai pat pamest dzimteni. ”Es jūtu ļoti ciešu saikni ar šo zemi, dabu un cilvēkiem, tā kā man ļoti negribētos šādu risinājumu,” norāda Fatima.

Mājās viņa nikābu visbiežāk nomaina pret gariem svārkiem. Abi bērni – Latvijas pilsoņi – arī tiek audzināti par musulmaņiem. Kopā ar četrgadīgo meitu tiek lasīts Korāns, un arī viņa, sasniedzot pubertāti, visticamāk, valkās nikābu. Tikmēr divgadīgais dēliņš, ieraugot Saūda Arābijas bildē sievietes, saka ”mamma”.

Skaties video un uzzini vairāk!

TOP komentāri

 • diāna
  +3 +3 0

  diāna

  nesaprotu,kāpēc tad musulmaņu valstīs nevaram staigāt peldkostīmos?
 • sprīdis
  +2 +2 0

  sprīdis

  man domāt ka tam sievišķim vaig ieskrūvēt atpakaļ no galvas izkritušo prāta skrūvi. es neesmu ne pie vienas reliģijas. ko t man tagad darīt? nošauties?
 • ivars

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl