Neceļot nodokļus, grūti cerēt uz papildu līdzekļiem veselības nozarē, uzskata Muciņš

Komentāri
Neceļot nodokļus, grūti cerēt uz papildu līdzekļiem veselības nozarē, uzskata Muciņš
Foto: LETA

Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktors, bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš ir pārliecināts, ka bez izmaiņām sabiedrības domāšanā veselības aprūpe arī turpmāk būs pabērna lomā, jo bez nodokļu palielināšanas ir teju neiespējami palielināt finansējumu nozarei.

Patlaban veselības aprūpes nozarē ir vērojams, ka politiskiem lēmumiem nav finansiāla seguma – šīs abas pozīcijas nav sabalansētas, pavēstīja Muciņš, pēc kura domām – ja tas tā turpināsies, tad arī turpmāk nozarei klāsies grūti un tā būs pabērna lomā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šajā gadījumā gan nevarot vainot politiķus vien, jo daļa vainas jāuzņemas arī sabiedrībai, proti, sabiedrība bija tā, kas ievēlēja politiķus, kas solīja nodokļu nepalielināšanu. “Mēs negribam palielināt nodokļus, bet naivi ceram, ka veselības aprūpei nāks līdzekļi. Ja nepalielina nodokļus, tad nepieciešamo naudu var iegūt, uzlabojot esošo nodokļu iekasēšanu vai politiskā cīņā atņemot citām nozarēm,” teica Muciņš, atgādinot, ka neviens ministrs negribēs labprātīgi šķirties no resursiem.

Cerēt uz finansējuma pieplūdumu veselības aprūpes nozarē varēšot tikai tad, kad sabiedrība un politiķi sapratīs, ka izdevīgāk ir regulāri maksāt nelielas summas, piemēram, kāda nodokļa veidā, nevis šķirties no lielas summas slimības gadījumā. “Patlaban mēs esam tendēti uz to, ka nodokļus mēs īsti negribam maksāt vai palielināt, bet esam aktīvi krīzes situācijās. Kad vajag, mēs saziedojam, kad vajag, mēs tos tūkstošus aizņemamies. Bet veselības aprūpes sistēma ir jāuztur ikdienā, un tai ir jābūt gatavai mums palīdzēt, kad tas ir vajadzīgs,” uzskata bijušais valsts sekretārs. Tomēr ir saprotams, ka, tāpat kā cilvēki nepieņem, ka reiz mirs, netiek pieņemts, ka saslims, tāpēc nevēlas maksāt “lieki”.

Taču, lai notiktu šī domāšanas maiņa, esot jāpaiet vairākiem gadiem, uzreiz tas nenotiks, uzskata Muciņš.

Vienlaikus viņš arī kritizē līdzšinējos solījumus par gaidāmajiem lielajiem resursiem veselības aprūpē, kas nozari turējuši “metru virs zemes”, ļaujot noticēt, ka tūlīt, tūlīt būs lielā nauda, bet šī nauda tā arī nav bijusi.

Lasi vēl