Profesore: Zvēru dzīve nebrīvē nav tik slikta, kā cilvēki parasti domā

1 komentārs
Profesore: Zvēru dzīve nebrīvē nav tik slikta, kā cilvēki parasti domā
Foto: Rīgas cirks

Nebrīvē dzīvniekiem nav tik slikti apstākļi, kā reizēm cilvēki domā, un galvenā pat nav platība, kādā dzīvnieki mitinās, bet sanitārie apstākļi un tas, cik interesanta dzīve tiem tiek nodrošināta, portālam Skaties.lv sacīja Tatjana Zorenko, Latvijas Universitātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras asociētā profesore.

“Cilvēkiem šķiet, ka lauvām jābūt ļoti lielai teritorijai, taču teritorijai jābūt lielai tādā gadījumā, ja dzīvniekam ir jāmedī. Ja turam dzīvniekus telpās, mēs būtībā arī barojam dzīvniekus. To pašu var teikt par kaķi vai suni – ja dzīvnieks dzīvo dabā, palielinās teritorija, kuru dzīvnieks aizsargā un kur meklē barību. Sociāli dzīvnieki, kuri dzīvo barā [piemēram, lauvas – red.], diezgan labi dzīvo mākslīgos apstākļos, jo var kontaktēties ar cilvēkiem un citiem sugas brāļiem, tāpēc galvenais, kas jānodrošina, – labi sanitārie apstākļi,” stāsta eksperte.

Viņa norāda: “Parasti šādiem dzīvniekiem saimnieki veido sarežģītu vidi – piemēram, grauzējiem tās ir alas, mājiņas, rotaļlietas. Savukārt cirkā, man šķiet, ka dzīvnieki tur trenējas un kontaktējas ar cilvēkiem, un tas viņiem dod iespēju, lai viņiem būtu interesanti. Ja nemoka dzīvniekus, tad neko īpaši sliktu tur neredzu. Ja cilvēki vispār nekontaktēsies ar cilvēkiem, tad mēs daudz ko zaudēsim, dzīvnieki ir mūsu kultūras daļa. Dzīvnieki arī attīsta pašu cilvēku.”

Savukārt, runājot par dresūru, T. Zorenko norāda, ka “dzīvniekus nevar apmācīt kādai rīcība, ja viņi ģenētiski vai no dabas neprot to darīt”.

“Dresūrā izmanto tādas iemaņas un uzvedības formas, kādas jau ir dzīvniekiem, un tad ar atalgojumu vai reizēm sodu var apmācīt dzīvnieku, ka viņš sāk izmantot kādas kustības. Dresūra – es nedomāju, ka tas ir vienmēr kaut kas īpaši slikts, jo mēs ”dresējam” arī savus bērnus – izmantojam nosacījuma refleksus, mēģinām izveidot, lai bērni uzvestos labi, izmantojam to pašu pieeju. Turklāt cilvēki, kas strādā ar dzīvniekiem, izmanto zināšanas, šie cilvēki speciāli studē,” saka profesore.

Vai dzīvnieku izmantošana cirkā ir ētiska? Dažādus viedokļus lasi šeit!

1 komentārs