Komentāri
LOSP: Piena nozarei Latvijā jānosaka īpašs un prioritārs statuss
FOTO: LETA

Izvērtējot situāciju piensaimniecībā, piena nozarei Latvijā nepieciešams noteikt īpašu un prioritāru statusu, šodien ikmēneša sapulcē nolēma Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

Kā informē LOSP pārstāvji, eksporta vērtība visiem produktiem kopā samazinājusies par 6%. Savukārt palielinājums ir atsevišķiem produktiem, piemēram, saldajam krējumam un piena sūkalu produktiem. Tirgus situācijas maiņas ietekmes dēļ arī palielinājies eksports uz vairākām citām valstīm, piemēram, Poliju, Krieviju, Kazahstānu un Baltkrieviju, savukārt Vācijas, Beļģijas un Nīderlandes eksporta tirgos novērots būtisks kritums, kas skaidrojams ar piena produktu pārprodukciju Eiropā un pasaulē.

Arī vietējā tirgū vērojama iedzīvotāju pirkšanas paradumu maiņa, norāda LOSP. Ņemot vērā to, ka piena produktu pārprodukcija Eiropā un pasaulē turpinās saglabāties, vietējie iedzīvotāji aicināti izvēlēties Latvijas produktus. Sabiedrība līdz šim uzrunāta ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras kampaņu Latvijas labums, kuru atbalstīja piena pārstādes uzņēmumi, veiksmīgi kāpinot piena produktu pārdošanas pieaugumu vidēji par 12%.

“Lai noturētu vietējo pircēju interesi, turpināsim izglītot par piena un tā produktu nepieciešamību ikdienā,” norāda LOSP pārstāvji.

“Vietējā tirgus apjoma palielināšana ir vidējā termiņa iespēja, realizējot dažādas tirgus veicināšanas aktivitātes, bet īstermiņā nekavējoties jārisina piena produktu eksporta palielināšana. Daudz piena pircēju, kas bija noslēguši līgumus ar Lietuvas pārstrādātājiem, nebija rēķinājušies, ka krīzes situācijā arī Lietuva var atteikties no piena, arī šī situācija samazināja piena cenu,” norāda LOSP dalīborganizācijas – Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības – valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Lai gan piena nozarē ir izveidojusies traģiska situācija – ir piena produkcijas pārprodukcija, piena iepirkuma cenas ir kritušās -, tomēr situāciju tālākā perspektīvā nozarē vērtē optimistiski, uzsver LOSP. Ja Eiropas Savienībā vidēji piena iepirkuma cena 2014. gadā bijusi 330 eiro tonnā, tad 2016. gadā tā tiekot prognozēta 350 eiro tonnā. Savukārt, ja saražotā piena apjoms Eiropā 2014.gadā bijis 146 miljoni tonnas, tad 2024. gadā provizoriski tiekot plānots saražot 158 miljonus tonnu.

LOSP norāda, ka, pieņemot lēmumus piena nozarē, ir svarīgi iesaistīt visas attiecināmās interešu grupas – piena ražotājus, pārstrādātājus, tirgotājus, Zemkopības, Ekonomikas un Finanšu ministrijas pārstāvjus. Tāpat esot jāpārskata valsts atbalsta iespējas dažādās programmās un to mērķtiecīgums galarezultāta sasniegšanā.

Kā ziņots, šodien notikušajā LOSP sapulcē tika izskatīts jautājums par piena un piena produktu cenas veidošanos, situāciju nozarē un Latvijas iedzīvotāju pirkšanas paradumu maiņu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl