Komentāri
Lietuviešu aizsardzības eksperts: Savādajā Vācijas mediju ziņā par bruņojumu ieinteresēts Kremlis vai konkurējošie ražotāji
Foto: EPA/LETA

Vācijas medijos svētdien izskanējusī un vēlāk noraidītā ziņa, ka Berlīne atteikusies piegādāt Lietuvai modernas bruņumašīnas, varētu būt izdevīga vai nu Kremlim, vai kādam no konkurējošajiem bruņojuma ražotājiem, kuru attiecībās valda “civilizēti vilku likumi”, uzskata lietuviešu aizsardzības politikas eksperts Aleksandrs Matonis.

Pēc viņa teiktā, “pastāv vairākas versijas, bet šobrīd nevienu no tām nevar apstiprināt”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Viena iespēja – nevienam Austrumos, tas ir, Kremlī, nepatīk, ka Baltijas valstis un Austrumeiropas valstis, NATO locekles, saliedējas un velta ļoti lielu uzmanību gan bruņoto spēku attīstībai, gan bruņojuma iegādei,” analītiķis otrdien sacījis intervijā Lietuvas Radio. “Redzam, ka igauņi, latvieši un īpaši poļi pērk daudz bruņojuma. Nevienam Austrumos tas nepatīk. Nav šaubu, ka mēģinājums radīt neuzticēšanos pret Vāciju kā pret mūsu sabiedroto, radīt neuzticēšanos pret šo potenciālo iegādes projektu pirmām kārtām atbilst Kremļa interesēm,” viņš spriedis.

“Otrs apstāklis ir tas, ka bruņojuma nozarē valda neparasta konkurence. Tā darbojas pēc civilizētiem, tomēr vilku bara likumiem. Jebkurš konkurents justos apmierināts, ja agrīnā projekta fāzē kāds no pārējiem nopietnajiem konkurentiem tiktu noraidīts vai kompromitēts,” norādījis Matonis.

“Man šķiet savādi šā raksta parādīšanās apstākļi. Vispirms jāakcentē, ka Lietuva vēl nav pieņēmusi politisku lēmumu, vai šis kājnieku kaujas mašīnu, tautā sauktu par bruņumašīnām, iegādes projekts vispār tiks īstenots,” viņš sacījis.

“Marta sākumā uz sēdi jāsanāk Valsts aizsardzības padomei mūsu prezidentes vadībā un jāapstiprina visa bruņojuma iegādes pakete laika posmam no 2016. līdz 2020. gadam, visi projekti un visas programmas. Tikai tad tiks nolemts, vai turpināt, vai vispār īstenot kājnieku kaujas mašīnu iegādes projektu. Citiem vārdiem runājot, līdz tam laikam, kamēr nav pieņemts galīgais lēmums, nekādas sarunas ne ar vienu no ražotājiem nevar notikt,” skaidrojis eksperts.

“No otras puses, ir iespējamas konsultācijas starp Aizsardzības ministriju un visiem ražotājiem (..) – kontakti, sarakste, informācijas vākšana, bet (..) nekādu oficiālu pieteikumu Vācijas Aizsardzības ministrijai nevarēja būt,” viņš turpinājis. “Svarīgi ir arī uzsvērt, ka Lietuva bruņumašīnas pirks no ražotājiem, nevis no valstīm. Tādēļ (..), ja tiktu runāts par Boxer, pirmām kārtām būtu jārunā ar šo mašīnu ražotājiem, (..) nevis ar [Vācijas] valdību.”

Eksperts piebildis, ka medijos pieminētās bruņumašīnas Boxer šobrīd ir vienas no konkurētspējīgākajiem šāda tipa ražojumiem ne vien Rietumeiropā, bet visā pasaulē. “Nav šaubu, ka Eiropā ir daudzi citi aizsardzības koncerni, kuri negribētu, ka šis projekts tiek apspriests,” viņš izteicies.

Laikraksts Welt am Sonntag svētdien vēstīja, ka Vācijas federālā valdība noraidījusi Lietuvas lūgumu piegādāt tai šādu tehniku. “Bundesvēra bruņoto transportlīdzekļu nodošana vai arī tādu mašīnu tālākpārdošana, kuras tiks ražotas tuvākajos gados, nav paredzēta,” rakstīja izdevums, atsaucoties uz Aizsardzības ministrijas pārstāvi, kurš skaidroja, ka Lietuvai bruņumašīnu piegādes atteiktas, jo jāgādā par Bundesvēra vajadzību apmierināšanu, turklāt pagaidām oficiāls pieteikums no Lietuvas neesot saņemts. Šāda nostāja tūdaļ izpelnījās Vācijas “lielās koalīcijas” partiju militāro ekspertu nopēlumu.

Vienlaikus gan bija norādīts, ka Vācija kopumā “pozitīvi vērtē Lietuvas bruņoto spēku modernizāciju, ņemot vērā pieaugošās vajadzības, kas ir saistītas ar NATO dalībvalstu drošību”, un centīsies atbalstīt Lietuvu “iespējamās robežās”.

Lietuvas vēstnieks Berlīnē Deivids Matuļonis intervijā aģentūrai Reuters akcentēja, ka acīmredzot noticis pārpratums, jo viņa valsts nav izteikusi Vācijas valdībai lūgumu piegādāt minētās bruņumašīnas. Pēc vēstnieka teiktā, šobrīd Lietuvā turpinās konkurss par bruņutehnikas iegādi, kura uzvarētājs tiks paziņots marta beigās, un šajā konkursā piedalās arī kāda Vācijas firma. KMW apliecinājusi, ka tā piedalās Lietuvas konkursos, norāda Reuters.

Lietuvas aizsardzības ministrs Jozs Oleks tajā pašā dienā norādīja, ka Boxer ražotājs Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ir tikai viens no desmit potenciālajiem piegādātājiem, kuri pašlaik Lietuvai piedāvā iegādāties savas bruņumašīnas, bet par šādu pirkumu Lietuva nerisina sarunas nedz ar Vācijas valdību, nedz minēto kompāniju.

Pirmdien Vācijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis paziņoja, ka Vācijas laikrakstā publicētā informācija “neatbilst patiesībai”, un izteica gatavību “darīt visu, lai atbalstītu Lietuvu šajā darījumā”. Vienlaikus gan viņš piebilda, ka Vācija pašlaik nevar atļauties nodot Lietuvas rīcībā Bundesvēra šobrīd izmantoto bruņutehniku, kā tas darīts pirms dažiem gadiem.

Savukārt Vācijas kancleres Angelas Merkeles preses sekretārs Štefens Zeiberts norādīja, ka Vācija “piešķir lielu nozīmi savu NATO partneru armiju nostiprināšanai un attīstīšanai un visu partnervalstu atbalstīšana ir pašsaprotama lieta”.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl