2 komentāri
Lemjot par Francijas aicinājumu, Latvijai priekšā nebūs vienkārša izvēle, uzskata Sprūds
FOTO: LETA

Lemjot par atbildi uz Francijas aicinājumu pārējās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sniegt atbalstu militārajām operācijām ārvalstīs, Latvijai priekšā nebūs vienkārša izvēle, otrdien vakarā LNT Ziņām telefonintervijā vērtēja Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Viņš atgādināja Latvijas pieredzi Irākā un Afganistānā un aicināja ņemt vērā, ka Sīrijā ir reāla karadarbība, turklāt pastāv risks, ka būsim ievainojamāki arī terora aktu kontekstā.

”Principā var rasties zināma dilemma priekš Latvijas. Jo Francijā lielākais vairākums sabiedrības ir par to, ka uz Sīriju jāsūta sauszemes karaspēks, un ir apziņa par to, ka ar gaisa triecieniem vien ISIS iznīcināt nebūs iespējams. Noteikti tiks lūgta palīdzība iesaistīties gaisa triecienos un nevar izslēgt, ka Francija lūgs sauszemes operācijās iesaistīties arī Eiropas valstu armiju, tai skaitā Latviju,” vērtēja Sprūds.

Viņš atzina, ka palīdzība ES līguma 42-7.panta ietvaros ir stiepts jēdziens un automātiski nav jāpieņem, ka tā būs militāra palīdzība. Tomēr rodas arī jautājums par solidaritāti kopumā.

Latvijai, viņaprāt, jādomā, kad sakām ”nē” un kad ”jā” Ja sakām ”nē” šajā gadījumā, bet pārējās valstis saka ”jā”, tad būtu riski nākotnē, kad Latvija prasītu atbalstu.

Pēc Sprūda domām, notiek arī spēle citā līmenī – Francija netiešā veidā paziņojusi, ka tad, ja neiedarbina smagos resurus, tad vismaz iedarbina tos, kas attiecas uz fiskālās disciplīnas neievērošanu. Proti, tā var vairāk tērēt fiansiālos resursus drošības jautājumam, miltāriem izdevumiem.

Kā vērtēja Sprūds, NATO 5.panta iedarbināšana nebūtu adekvāta, jo teorētiski var nonākt pie situācijas, ka pēc katra terora akta nāktos runāt par 5.panta iedarbināšanu. Turklāt Parīzei būtu jāparāda, ka tā prasa palīdzību no Vašingtonas, un tas nav populāri Francijā.

Eiropas struktūrās atbilstošāka būtu solidaritātes klauzula, bet tas prasītu iesaistīt Eirpas institūcijas. Tāpēc izvēle krita par labu aizsardzības klauzulai, kas vairāk ir starpvaldību klauzula, kur Francija var vairāk īstenot savas intereses.

Kā ziņots, Francija otrdien lūgusi pārējās ES dalībvalstis sniegt atbalstu tās militārajām operācijām ārvalstīs un palīdzēt tās cīņā ar ISIL Sīrijā un Irākā. Francija atsaucās uz ES līguma 42-7.pantu, kurš paredz dalībvalstu solidaritāti ārēja uzbrukuma gadījumā.

TOP komentāri

 • Juris Filipsons
  0 0 0

  Juris Filipsons

  Bet Laimdota Straujuma gan gaida sos teroristus atplesam rokam,beidzot bus piepildijies Laimdotas dzives sapnis,klut par teroristu harema Porno-zvaigzni.
 • Labdien!
  0 0 0

  Labdien!

  Sprūda kungs mēs jau to saprotam, bet vai kāds no valdības Jūs uzklausa? Bergmanis jau skrien pārējām ES valstīm pa priekšu, gaidīdams Francijas norādījumus!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl