Latvijā jāaizliedz jebkādas džihāda izpausmes, uzskata islāma eksperts Taivāns

4 komentāri
Latvijā jāaizliedz jebkādas džihāda izpausmes, uzskata islāma eksperts Taivāns
Foto: LETA

Sabiedrībai ir bīstams tas brīdis, kad izveidojusies islāma reliģijas kritiskā masa, kura sāk pieprasīt savas tiesības un pašmāju publiskajā telpā vajadzētu aizliegt visus džihādisma paveidus. Šādu viedokli sarunā ar Skaties.lv norāda Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivāns.

Profesors vērš uzmanību uz to, ka lielākie islāma radikāļi Latvijā nāk no neislāmiskas vides. Patlaban sabiedrības redzeslokā ir nonākuši nevis musulmaņi pēc vecāku piederības, bet gan tie, kuri pievērsušies šai ticībai pēc pašu iniciatīvas. “Ja kāds ir pieņēmis jaunu reliģiju, viņam sāk likties, ka viņš ir atklājis jaunu patiesību un uzsāk aktīvas darbības,” skaidro Taivāns.

Reliģijas izplatīšanos sabiedrībā nevar aizliegt, taču viņaprāt pašmāju publiskajā telpā vajadzētu aizliegt visus džihādisma veidus. Gan miermīlīgos, gan arī agresīvos. Džihādam ir četri paveidi – ar pamācīšanu, ar savu cilvēcisko paraugu, ar savu roku darbu, kā arī džihāds ar karošanu. Šīs lietas nav dogmatiski iekļautas islāma baušļos un Taivāns vērš uzmanību, ka savā būtībā džihāds ir vērsts pret valsts pastāvēšanu un iekārtas mainīšanu. “Tas ir antikonstitucionāls. Ja šeit šāda kustība tiek īstenota, tad tā ir vērsta pret Latviju,” viņš piebilst.

Runājot par bijušā Islāma centra vadītāja Oļega Petrova acīmredzamo radikalizēšanos un video manifestu, kā arī vēl vienu Latvijas valstspiederīgo, kurš ar visu ģimeni pārvācies uz Sīriju un pievienojies Islāma valsts grupējumam, LU profesors brīdina, ka šādu cilvēku piemēri ir bīstami un var spēcīgi iedarboties uz nenobriedošiem prātiem.

Bīstams ir brīdis, kad sabiedrībā izveidojusies konkrētu islāma pārstāvju kritiskā masa un viņi sāk pieprasīt tiesības – sākot no halala gaļas pārdošanas veikalos, pieprasīšanas, lai medicīnas iestādēs sievietes apkalpo tikai sievietes un beidzot ar vietām kur musulmaņiem lūgt skolās. Šobrīd gan kareivīgi noskaņotu musulmaņu Latvijā nav tādā skaitā, saka Taivāns.
Viņš gan norāda, ka radikālas izpausmes var piemeklēt arī imigrantus trešajā paaudzē, kuri kādā brīdī var sajust, ka nav piederīgi sabiedrībai un var spert radikālus soļus.
4 komentāri