Lai arī raibs, šis gads bijis salīdzinoši mierīgs, pauž ģenerālprokurors

1 komentārs
Lai arī raibs, šis gads bijis salīdzinoši mierīgs, pauž ģenerālprokurors
FOTO: LETA

Pagājušais bija pirmais jaunās Saeimas darba gads. Regulārie skandāli tad ar balsu pirkšanu, tad dzeršanu, tad dzeršanu un kaušanos simts gudro galvu izpildījumā turpinājās visu gadu. Un, ja vēl ar to ir par maz šogad netrūka arī no jauna uzsāktu un vecu izbeigtu krimināllietu pret mūsu mazās valsts lielajiem un varenajiem. 

Saeimas deputāti pašu pieņemtos likumus šogad pārkāpuši itin bieži. Ziņu par autoavārijām, interešu konfliktiem un daudz, daudz sliktākām lietām tautas kalpu izpildījumā šogad netrūka.

Šogad neredzēti dzīva satiksme bija starp Saeimas namu un Latvijas tiesām. Te Daini Liepiņu apsūdzēja mantas slēpšanā, te Regīnu Ločmeli-Luņovu turēja aizdomās par nodokļu nemaksāšanu.

Skaļākais Saeimas skandāls gan neapšaubāmi bija saistīts ar Dzintaru Zaķi. Šogad spriedumi nolasīti veselās trīs krimināllietās par balsu pirkšanu un visas balsis pirktas par Zaķi. Viņš gan tādēļ nav ticis patriekts no parlamenta. Zaķim tik vien kā nācies šķirties no partijas biedra kartes.

Mēdz teikt, ka vara apreibina; tomēr daudzi Zaķa kolēģi šajā jomā palika uzticīgi tradicionām metodēm. Zaļais pūķis Saeimas ētikas komisijai šo gadu padarīja īpaši ražīgu. Piemēram, 19. februārī stiprā dzēra pievārēja nacionāli Andri Vilku. Vakars viņam beidzās ar skandālu ātrās palīdzības mašīnā. Politiķa karjera ar to bija beigusies.

Tikmēr Vilka partijas biedrs Kaspars Gerhards tikai par mata tiesu noturējās ministra krēslā. Viņa auto aizķēra dievlūdzēju, kura bija kritusi ceļos pie Marijas Magdalēnas baznīcas. Ministrs tobrīd bija tikai viena malciņa attālumā no tiesību zaudēšanas.

Tomēr ne jau tikai politiķi iekulās skandālos. Nenoliedzami gada skaļākais notikums bija Latvijas dzelzceļa priekšnieka Uģa Magoņa arests. Viņu pēc tikšanās ar Igaunijas bagātāko cilvēku Oļegu Osinovski izmeklētāji saņēma ciet ar pusmiljonu eiro bagažniekā. Runas par galvu reibinošu pakaļdzīšanos un bēgot pa logu izmestām naudas pakām neapstiprinājās. Tomēr šoreiz ierēdnis bija tik skaisti pieķerts pie rokas, ka izmeklēšana notika zibensātri un jau drīz lieta varētu nonākt tiesā.

 

Ja ar Magoni korupcijas apkarotājiem būs paveicies, cita, savulaik daudz skandalozāka izmeklēšana šogad paklusām izčākstēja. Runa ir par tā dēvēto Oligarhu lietu. Četros gados kopš Saeimas atlaišanas korupcijas apkarotājiem tā arī neizdevās pierādīt, ka Ainārs Šlesers un Aivars Lembergs būtu tirgojušies ar ietekmi Rīgas ostā. Izmeklēšana daļēji tika izbeigta.

Labas ziņas pienāca arī trešajam pašmāju oligarham Andrim Šķēlem. Pēc gandrīz desmit gadu tiesāšanās, beidzās tā dēvētā digitālās televīzijas lieta. Pat prokurors teica, ka Šķēle tai bija stāvējis ļoti tuvu. Tomēr viņa vārds neizskanēja kopā ar 13 norietējušiem politikas un mediju darboņiem, kurus tiesa atzina par vainīgiem afērā.

Generālprokurors Ēriks Kalnmeiers gan mierina – lai arī raibs, šis gads bijis salīdzinoši mierīgs. Oficiālais noziedzības līmenis ir krities, un par kriminālu netikumu ieplūšanu varas augstākajos ešelonos runāt nevar.