Kreituse: Ja prezidentūra nedos pozitīvu rezultātu, tad šajā valstī patiešām kaut kas nav kārtībā

3 komentāri
Kreituse: Ja prezidentūra nedos pozitīvu rezultātu, tad šajā valstī patiešām kaut kas nav kārtībā
FOTO: LETA

Premjerministre Laimdota Straujuma kopā ar ministriem turpmāko pusgadu vadīs ne vien valdības, bet visas Eiropas Savienības darbu, kas būs jāveic ciešā sadarbībā ar Eiropas Komisiju, Eiroparlamentu un visiem Eiropas valstu līderiem.

Rotācijas kārtībā šie pienākumi tiek uzticēti katrai no 28 dalībvalstīm un tagad pirmo reiz ir pienākusi Latvijas kārta noteikt Eiropas Savienības darba kārtību un to arī vadīt. Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ieskatā, pieredzes trūkums nav šķērslis, bet drīzāk ieguvums prezidentūrai.

Prezidentūras darbā iesaistīts vairāk nekā tūktotis cilvēku, kuri ir atbildīgi par pusotra tūkstoša sanāksmju rīkošanu. Ap 200 no tām notiks Rīgā. Visi galvenie pasākumi tiek rīkoti Gaismas pilī. Prezidentūras centrālais notikums būs Austrumu partnerības samits maijā. Rīgā aicināti ierasties ne vien Eiropas līderi, bet arī sadarbības valstu vadītāji no Armēnijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Gruzijas, Moldovas un Ukrainas.

Līdz ar šo valstu tuvināšanu Eiropas Savienībai, Latvijas mērķis turpmākajos sešos mēnešos ir strādat pie Eiropas ekonomikas izaugsmes.

”Mēs no savas puses redzam, ka ir ļoti būtiski virzīt tādus jautājumus, kā Eiropas Savienības informāciju tehnoloģiju attīstība, enerģētikas savienība, kas mums ir ļoti būtiska arī tīri no mūsu pašu atkarības no piegādātājiem, viena piegādātāja, pareizāk sakot, gāzes jautājumos. Protams, ka mūsu prezidentūras laikā būs ļoti būtisks jautājums nu jau slavenais Junkera 315 miljardu plāns,” stāsta ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera iniciatīvu, kā piecu gadu laikā veicināt Eiropas Savienības ekonomikas izaugsmi, šajā pusgadā Latvija cer saskaņot ar galvenajām Eiropas institūcijām, lai jau gada otrajā pusē varētu dot zaļo gaismu pirmajām investīcijām.

Latvijas prezidentūras prioritātes Briselē atzītas par tik ambiciozām, ka nozīmīguma ziņā salīdzinātas ar cilvēka izkāpšanu uz Mēness. Mērķus sasniegt nebūs viegli un prezidentūras augļi nebūs tūlītēji. Tāpēc politoloģe Ilga Kreituse prognozē, ka iedzīvotāji būs vīlušies, turklāt viņiem trūkst informācijas, ko gaidīt no prezidentūras.

”Mēs tomēr esam ļoti maz strādājuši ar Latvijas iedzīvotājiem, lai skaidrotu viņiem, ko nozīmē šī prezidentūra. Jo visbiežāk cilvēkiem tas patiešām saistās ar to, ka nu Latvijai būs vairāk iespēju dabūt sev naudu, to ko mēs parasti gribam no Eiropas Savienības, bet nav šīs iespējas, nebūs. Tāpēc, lai nebūtu vilšanās, to cilvēkiem vajadzētu izskaidrot,” norāda Kreituse.

Latvijas prezidentūra oficiāli tiks atklāta svinīgā pasākumā – nākamajā ceturdienā. Plānots, ka tā izmaksās ap 110 miljoniem eiro. Ar tik dāsnu finansējumu, izgāzties būs grūti, uzskata Ilga Kreituse.

”Man šķiet, ka Latvijai nedraud izgāšanās. Vismaz tad jāsaka tā, ja šī nauda, kas ir ieguldīta birokrātu sagatavošanai darbam Eiropas Savienībā, nedos pozitīvu rezultātu, nu tad jāsaka – šajā valstī patiešām kaut kas nav kārtībā,” piebilda politoloģe.

Taču uz prezidentūras rēķina var arī nopelnīt. Biznesa konsultāciju kompānija KPMG Baltics aplēsusi, ka pateicoties prezidentūrai, Latvijas tautsaimniecība papildus iegūs ap 65 miljoniem eiro.

3 komentāri