Kalniete: Baltkrievu tautai ir jāgatavojas demokrātijai

45 komentāri
Kalniete: Baltkrievu tautai ir jāgatavojas demokrātijai
OKSANA DŽADANA, F64

Neviena diktatūra nav mūžīga, agrāk vai vēlāk tā sagrūst, tad sākas grūtākais – patiesi demokrātiskas valsts un sabiedrības veidošana, uzsvēra Eiropas Parlamenta (EP) deputāte un Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas viceprezidente Sandra Kalniete (JV), akcentējot, ka baltkrievu tautai ir jāgatavojas demokrātijai.

Politiķes palīdze Elīna Bīviņa atzīmēja, ka ETP grupa izplatīja paziņojumu par situāciju Baltkrievijā un Eiropas Savienības (ES) rīcību baltkrievu tautas atbalstam. Paziņojumā atgādināts, ka pirms gada – 2020.gada 9.augustā – Baltkrievijas iedzīvotāji bija apņēmības pilni demokrātiskā ceļā ievēlēt prezidentu, un viņi to izdarīja, atdodot savas balsis par Svjatlanu Cihanousku, tomēr diemžēl režīms vēlēšanu rezultātus viltoja un tautai uzvara tika brutāli nozagta.

ETP grupas paziņojumā uzsvērts, ka Baltkrievijas iedzīvotāju prasības ir vienkāršas – viņi vēlas demokrātiju, brīvību un cieņu. To pašu, ko bauda eiropieši un ko piedzīvo baltkrievi, apmeklējot vai dzīvojot ES. ETP norādīja, ka baltkrievu sapņus sagrāva režīma īstenotas bezprecedenta un nepārtrauktas sistēmiskas represijas pret vienkāršiem cilvēkiem, pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, žurnālistiem, blogeriem, intelektuāļiem, sportistiem – pret ikvienu, ko režīms uzskata par draudu.

“Vairāk nekā trīsdesmit tūkstoši baltkrievu ir pratināti, ieslodzīti, spīdzināti. Daži ir samaksājuši visaugstāko cenu – atdevuši savu dzīvību. Katru dienu palielinās politieslodzīto skaits, bet tiesu vara Baltkrievijā pilnībā kalpo Lukašenko režīmam. Jo vairāk režīms pievelk skrūves, jo vairāk ir skaidrs, ka tas cīnās par savu izdzīvošanu. Lukašenko režīmu atbalsta Krievija. Tomēr nav noslēpums kāds būs režīma liktenis – tas kritīs un Baltkrievijas tautas uzvara ir neizbēgama, tas ir tikai laika jautājums,” vēstīts paziņojumā.

Paziņojuma autori uzskata, ka ES ir rūpīgi jāgatavojas demokrātiskās revolūcijas uzvarai. ETP grupa atbalsta Eiropas Komisijas (EK) plānu par ekonomisko atbalstu demokrātiskai Baltkrievijai trīs miljardu eiro vērtībā, bet Baltkrievijai būs vajadzīga ne tikai nauda. ETP grupas ieskatā, būs jāizstrādā visaptverošs ģenerālplāns, lai veiktu demokrātiskas reformas visos pārvaldes līmeņos – valsts, reģionālajā un vietējā līmenī, vienlaikus būs uz jauniem pamatiem jāveido valsts ekonomika.

“Svarīgs nākotnes demokrātisko reformu elements Baltkrievijā būs saukšana pie kriminālatbildības par pašreizējā režīma noziegumiem pret tās tautu. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai iedzīvotāji pieredzētu patiesu taisnīgumu. Aleksandram Lukašenko un citiem režīma funkcionāriem, kā arī viņu rokaspuišiem par saviem noziegumiem būs jāatbild taisnīgas tiesas priekšā,” uzsvērts paziņojumā.

Tāpat ETP grupa EP aicina starptautisko sabiedrību turpināt atbalstīt baltkrievu tautas cīņu par brīvību. Pēc ETP grupas paustā, var redzēt, ka ES ieviestās sankcijas sāk graut Aleksandra Lukašenko režīma ekonomiskos pamatus, tāpēc ES dalībvalstīm vienoti un apņēmīgi ir jāturpina sankciju politika.

Paziņojumā norādīts, ka daudzi pēdējā laika notikumi – pasažieru lidmašīnas nolaupīšana, mēģinājums iespaidot baltkrievu olimpieti Kristīnu Timanovsku, nevalstiskās organizācijas “Baltkrievu nams Ukrainā” vadītāja Vitālija Šišova aizdomīgā nāve un daudzi citi – apliecina skaidru signālu no Lukašenko režīma: ikviens, ko tas uzskata par savu ienaidnieku, nekur nevar justies drošībā.

“Mūsu kā starptautiskās kopienas pienākums ir pastiprināt aizsardzību, ko šiem disidentiem piedāvā mūsu iestādes, un apslāpēt Lukašenko slepeno dienestu darbību ES dalībvalstīs,” pauda Kalniete.
45 komentāri