Ilze Kalve: Kamēr Latvijā cilvēkus pusmūžā augstu nevērtē, Anglijā paveras iespējas

0 Komentāru
Ilze Kalve: Kamēr Latvijā cilvēkus pusmūžā augstu nevērtē, Anglijā paveras iespējas
Foto: Ilze Kalve, speciāli Skaties.lv

Kamēr Latvijā vecums “pāri 40” var kļūt par būtisku šķērsli, lai atrastu darbu, un dažkārt cilvēkus, kas pārkāpuši 60 gadu slieksni, sabiedrībā diskriminē, Lielbritānijā aina ir pavisam citāda, un daudzi no Latvijas aizbraukušie atzīst – šeit viņi spējuši iegūt “otru dzīvi” – no Londonas speciāli Skaties.lv ziņo žurnāliste Ilze Kalve.

Kādreiz, skatoties Lielbritānijas televīzijas, brīnījos, kādēļ populāras britu televīzijas zvaigznes bieži vien ir cienījamā vecumā. Vai tad tiešām nav nevienas jaunākas un smukākas? Izrādās, ka britu sabiedrība vairāk uzticas vecāka cilvēka teiktajam, jauna ziņu diktora parādīšanās, visticamāk, liktu pārslēgt televīzijas kanālu uz citu.

Ja Latvijā kompānijas vadītājs bieži vien ir gados jauns, bet viņa darbinieki cilvēki gados, tad Lielbritānijā tradicionālā aina būs pavisam citādāka. Ir profesijas, kur pastāv stingri vecuma ierobežojumi, piemēram, jauns britu dziedātājs, kuram ir pāri 25 gadiem, diez vai jebkad noslēgs līgumu ar ierakstu kompāniju, tāpat arī modele modes biznesā 25 gados jau skaitās gandrīz pensionāre.

Taču parastā britu kompānijā gadi nav šķērslis, drīzāk problēma dabūt darbu nopietnā kompānijā būs tikko skolu beigušam jaunietim, jo britu jaunatne izceļas ar mākslu sirsnīgi pavadīt nedēļas nogales, kas šad tad ievelkas līdz nākamās nedēļas vidum.

Mudrītes stāsts: man ir 60, un es jūtos jaunāka nekā Latvijā 50 gadu vecumā!

Mudrīte (vārds mainīts) uz Angliju pārcēlās pirms 10 gadiem. Darbavieta, kur Latvijā bija strādāts gadiem, bankrotēja, tādēļ nācās meklēt darbu citur. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem un tiešām norādēm uz viņas vecumu Mudrīte nolēma – kad tad, ja ne tagad! Sākums, protams, bija grūts, valodas zināšanas nācās papildināt, strādājot nekvalificētus darbus un mācoties divus gadus angļu valodas kursos. Taču tagad labi ģērbtā un vienmēr sapucētā Mudrīte ar lepnumu paziņo – man ir 60, un es jūtos daudz jaunāka nekā Latvijā savos 50! Ja Latvijā viņas 50 bija kā kauna zīme, tad Lielbritānijā veci skaitās tie, kuriem tiešām ir pāri 70, taču pat septiņdesmitgadīgie nesēž mājās, bet gan nodarbojas ar dažādiem hobijiem, apmeklē interešu grupas, iespēju robežās pat sporto.

Juris Latvijā neiederējās, jo 40 gadu vecumā bija “vecs”

Savukārt Juris (vārds mainīts) uz Lielbritāniju pārcēlās salīdzinoši nesen. Iemesls tieši tas pats – nespēja atrast darbu Latvijā. Lai arī nepārtraukti tiek apgalvots, ka trūkst IT speciālistu, taču Jura “pāri 40” nu nekā neiederējās Latvijas izpratnē par labu un laikam līdzi ejošu darbinieku. Pēc intervijas vienā no potenciālajām darbavietām līdzjūtīga personāla atlases darbiniece tā arī pateica – kad nākamreiz izsludināsim vakanci, noteikti atsaucaties uz mani, jo citādi mēs īpaši vecākus par 25 parasti uz interviju neaicinām!

Pēc simtiem izsūtītiem CV un vairāku gadu bezcerīgām pūlēm atrast stabilu darbu Latvijā Juris nolēma riskēt. Pēc pārcelšanās uz Angliju mēneša laikā viņš jau strādāja, turklāt nevis tur, kur beidzot tika piedāvāts darbs, bet tur, kur viņam pašam šķita patīkamāks kolektīvs. Pēc pusgada tika piešķirts paaugstinājums, jo priekšniecība bija pamanījusi viņa spējas apgūt jaunas lietas un atrisināt tehniskas problēmas, šobrīd viņš tiek uzskatīts par vienu no vērtīgākajiem kompānijas darbiniekiem.

Aizbraucēji kā nopietnu Latvijas problēmu min ne tikai vecuma diskrimināciju, bet arī Latvijas darba devēju attieksmi pret darbiniekiem.

0 Komentāru