Ieva Brante: Privilēģijas sabiedrībai

0 Komentāru
Ieva Brante: Privilēģijas sabiedrībai
Foto: LETA

Grozījumi Kriminālprocesa likumā Saeimā ir pieņemti, bet runas par “priviliģētajām amatpersonām” nerimst.

No vienas puses, oponentu argumenti mazliet atgādina melnā humora un absurdās anekdotes krustojumu, it īpaši, kad tiek piesauktas amatpersonu nepelnītās privilēģijas tikt notiesātām vai attaisnotām nevis piecu, septiņu vai pat desmit gadu laikā, bet saprātīgā termiņā. Par sabiedrības tiesībām uzzināt patiesību par tiem, kas lemj ne tikai tās, bet arī visas valsts likteni, oponenti īpaši izteikties nemīl. Tā teikt, sabiedrībai tādu privilēģiju nav un nevar būt.

No otras puses, jāatzīst, ka oponentu prasme likt lietā puspatiesības, klaju demagoģiju un sajaukt visus jēdzienus vienā putrā, reizēm pat rada kaut ko līdzīgu apbrīnai. Nu gluži kā reizēm amerikāņu filmās, kad veikls advokāts panāk jebko, veselajam saprātam pat pilnīgi nepieņemamas un nesaprotamas lietas. Tiesa gan, daļa oponentu ir vairāk vai mazāk saistīti ar kādu no tām amatpersonām, kurām grozījumi Kriminālprocesa likumā ir piešķīruši “privilēģiju” tikt notiesātām vai attaisnotām vēl savas dzīves laikā. Protams, par to grozījumu kritiķi klusē, jo laulātā drauga, partijas biedra vai biznesa partnera intereses un tiesa viņuprāt acīmredzot ir paralēlās pasaules, kas nesaskaras un viena otru neietekmē.

Lai kā tur arī būtu, dažas lietas tomēr gribētos atgādināt.

Grozījumi nosaka, ka priekšrocība saprātīga termiņa nodrošināšanā būs kriminālprocesam, kurā apsūdzēta valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli un nevis jebkura amatpersona. Līdz šim nav bijis tā, ka apsūdzētas tiek desmitiem vai pat simtiem atbildīgu amatpersonu, turklāt nav arī domājams, ka vienam tiesnesim “uz galda” tiktu noliktas visu valstī apsūdzēto atbildīgo amatpersonu lietas. Vēl jāpiebilst, ka priekšrocība saprātīga termiņa nodrošināšanā būs kriminālprocesam, kurā piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis, kurā iesaistīta speciāli procesuāli aizsargājama persona, tāpat prioritāri būs jāizmeklē un jāiztiesā noziegumi pret nepilngadīgā tikumību vai dzimumneaizskaramību, kā arī ar vardarbību saistīti noziegumi pret personu, kura ir materiāli vai citādi atkarīga no varmākas. Tādēļ vaimanas par “nabaga bērniem”, kuriem būs gadiem ilgi jāstaigā pa tiesām, jo vispirms tiesās amatpersonas, ir emocionālas un iespaidīgas, bet pamata tām nav. Jāpiebilst arī, ka jau tagad ir lietas, kuras tiek izskatītas prioritāri (ārpus kārtas) – piemēram, lietas par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, ja par izdarīto pārkāpumu ir piemērojama vadīšanas tiesību atņemšana. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 270.panta ceturto daļu šādas lietas jāizskata ne vēlāk kā triju darba dienu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Ja saskaita pa likumiem, tad sanāk +/- 20 lietu kategorijas, kuras tiesneši skata ārpus kārtas. Tie, kas domā, ka priviliģētas lietas ir tikai tās, kas saistītas ar bērna tiesībām – dziļi maldās. Palasiet likumu!

Jā, piekrītu, tiesu darba organizācija klibo, taču grozījumi par saprātīgu termiņu, izskatot atbildīgu amatpersonu krimināllietas, to nepadara klibu uz mūžu, drīzāk iemesls tam ir darbinieku trūkums tiesās, ko rada to zemais atalgojums. Tiesu administrācijas mājas lapā ievietotie darba sludinājumi liecina, ka tiesām regulāri trūkst ne tikai tulku un sekretāru, bet arī tiesnešu palīgu un pašu tiesnešu. Tiesās nav, kas strādā.

Otra lieta, kas pārsteidz, ir apgalvojums, ka sabiedrībai nav tiesību pēc iespējas ātrāk uzzināt, vai atbildīgā amatpersona ir vai nav vainīga. Bezgalīgās tiesas garu gadu garumā ir nodarījušas kaitējumu ne tikai tādēļ, ka apsūdzētie var turpināt savas darbības un “sakārtot lietas”. Manuprāt, vēl lielāku kaitējumu nodara tiesiskā nihilisma veidošanās sabiedrībā – patiesībā sabiedrības ētika un morāle lēnām tiek izšķīdināta, iznīdēta, par vienīgo vērtību padarot varu un naudu. Vai tiešām nebūtu labāk, ja sabiedrība, piemēram, uzzinātu, vai Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks un Nacionālās apvienības (NA) valdes loceklis Egils Helmanis ir vai nav vainojams viņam izvirzītajās apsūdzībās nevis pēc gadiem pieciem, bet ātrāk? Pašlaik Helmaņa lieta nekust no vietas jau aptuveni gadu un to nu nekādi nevar izskaidrot ar tiesas lielo slodzi. Jebkurā gadījumā tiesiskumu, sabiedrības uzticēšanos valstij un galu galā pašu valsti “garās” atbildīgo amatpersonu lietas tiesās grauj tikpat smagi kā Kremļa “maigā vara” un tās atbalstītāju triki ar informācijas telpu. Tautā mazinās ticība un cieņa ne tikai valsts varai, bet arī tiesu.

0 Komentāru