Hermanis: Putina uzvedība ir kā sabojājusies rotaļlieta

0 Komentāru
Hermanis: Putina uzvedība ir kā sabojājusies rotaļlieta
Režisors Alvis Hermanis. Foto: Ieva Lūka, LETA

”Kremlī labā roka nezina, ko dara kreisā,” pārliecināts režisors Alvis Hermanis, kura iestudēto izrādi Šukšina stāsti Maskavas Nāciju teātrī 4. novembrī noskatījās arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš uzreiz pēc izrādes noskatīšanās ”uzvedās necienīgi publiskā vietā”.

Pēc režisora Alvja Hermaņa izrādes Šukšina stāsti noskatīšanās Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzkāpa uz skatuves un teica propagandisku runu, kurā centās padarīt par savas ideoloģijas sabiedroto arī izrādes autoru Vasiliju Šukšinu, kurš jau sen vairs nav starp dzīvajiem un kuram ir liegta iespēja pretoties šai manipulācijai.

”Labi zinādams Šukšina biogrāfiju un viņa daiļradi, gribu stipri apšaubīt, ka rakstnieks kļūtu par Putina sabiedroto, ja būtu nodzīvojis līdz šodienas notikumiem,” atklātā vēstulē pauž A. Hermanis. ”Sāksim ar to, ka viņa tēvu 1933. gadā apcietināja un pēc tam nošāva čekisti. Viņa literārajos darbos starp rindām ir nojaušama diezgan negatīva attieksme pret padomju varu (cik to ļauj tālaika cenzūras ierobežojumi),” viņš norāda.

Kā skaidro A. Hermanis, Šukšins iemiesoja krievu cilvēka vislabākās īpašības – sirds gudrību, emocionālu viedumu un humora izjūtu. ”Nekad neticēšu, ka viņš atbalstītu un pievienotos tai sovjetiskajai lumpeņu psihodēlijai, kas šodien dominē Krievijas sabiedrībā un kuru Putins mēģina iepakot kā krieviskā garīguma atdzimšanu,” vēsta izrādes režisors.

”Pēdējā laikā Putina ideologi regulāri savās publikācijās cenšas par saviem sabiedrotajiem padarīt arī sen nomirušus krievu kultūras klasiķus – sākot no Puškina un beidzot ar Visocki. Šī ir nekrietna taktika, un tik pat vīrieša necienīgi (kā krievi teiktu – не по-мужски) arī izrīkojās Putins attiecībā pret Šukšinu 4. novembra vakarā.

Neviens pasaulē nenoliedz, ka Krievijas kultūrai ir diža vēsture, bet tiem sen nomirušajiem cilvēkiem nav nekāda sakara ar Putina antikrievisko ideoloģiju.

Tas, ka Krievijas prezidents apmeklē teātra izrādi, kuras režisors tieši mēnesi pirms tam ir iekļauts šīs valsts melnajā sarakstā, protams, pierāda tikai to, ka Kremlī šobrīd labā roka nezina, ko dara kreisā. Tas liecina par nesakarīgu uzvedību, kas ir bīstama tieši tāpēc, ka vairs nav loģiska. Kā sabojājusies rotaļlieta, kuras kustības vairs nav aprēķināmas,” atklātā vēstulē pauž A. Hermanis.

0 Komentāru