1 komentārs
Grieķija ar šantāžu un draudiem nevarēs panākt rezultātu, pauž Reirs
FOTO: LETA

Eirozonas finanšu ministri ir skaidri pauduši nostāju, ka ar šantāžu un draudiem Grieķija nevarēs panākt rezultātu un par aizdevuma programmas sākšanu var vienoties, tikai pildot valsts uzņemtās saistības, akcentēja finanšu ministrs Jānis Reirs (V).

Svētdien, 12. jūlijā, eirozonas līderi ārkārtas samitā panāca vienošanos par jauno iespējamo Grieķijas starptautiskā aizdevuma programmu caur Eiropas Stabilitātes mehānismu (ESM), aizņemoties nepieciešamos līdzekļus ārējos tirgos. Ja Grieķijas valdība līdz 15. jūlija dienas beigām būs veikusi visas nepieciešamās reformas, eirozonas dalībvalstis izskatīs iespēju sākt sarunas ar Grieķiju par Saprašanās memoranda sagatavošanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Pirms sākt jauno aizdevuma programmu, finanšu ministri ļoti rūpīgi izvērtēs paveiktās reformas,” piebilda Reirs.

Esošajā krīzes situācijā Grieķijas valdībai ir jāizpilda visi nosacījumi, īstenojot bargas un apjomīgas reformas, lai stabilizētu ekonomisko situāciju valstī, kā arī sakārtotu finanšu sektoru. Eirozonas valstu līderu un finanšu ministru pārliecība ir nelokāma – aizdevuma programma Grieķijai varētu tikt sākta, tikai veicot strukturālās reformas, kas sakārtotu Grieķijas tautsaimniecību.

“Eirogrupas mērķis nav par katru cenu paturēt vai izslēgt Grieķiju no eirozonas, bet panākt reformu īstenošanu Grieķijā. Mēs esam ieinteresēti, lai, veicot reformas, Grieķija kā Eiropas Savienības, eirozonas un NATO dalībvalsts stiprinātu savu ekonomiku, drošību un tautas labklājību,” ir pārliecināts finanšu ministrs.

Ja līdz 16. jūlija rītam starptautiskie aizdevēji sniegs pozitīvu atzinumu par Grieķijā notikušajām reformām, dalībvalstīs izskatīs iespēju sākt sarunas par aizdevuma programmas sagatavošanu Grieķijai.

Tikai tad eirozonas dalībvalstīs sāks nacionālās procedūras, lai lemtu par atbalsta programmas sagatavošanas sākšanu. Plānots, ka augusta otrajā pusē, kad tiks sagatavoti sadarbības līgumi starp Grieķiju un starptautiskajiem aizdevējiem, eirozonas dalībvalstīm vēlreiz būs jāsāk nacionālās procedūras, lai lemtu par programmas finansiālo apmēru. Aizdevums Grieķijai varētu būt uz trīs gadiem. Tā apmērs varētu veidot līdz 86 miljardiem eiro.

Ja tiks sākta trešā palīdzības programma Grieķijai, kurai aizdevumu nodrošinās ESM, tad ESM Grieķijai izmaksājamos līdzekļus aizņemsies starptautiskajos finanšu tirgos, nevis tos iemaksās ESM dalībvalstis. Dalībvalstu iemaksas ESM kapitālā netiks izmantotas Grieķijas starptautiskā aizdevuma programmā.

No Latvijas iemaksātie līdzekļi ESM netiks izmaksāti Grieķijas starptautiskā aizdevuma programmai. Šī nauda nonāk ESM. ESM par to iegādājas augsti likvīdus vērtspapīrus. Visu dalībvalstu iemaksātie līdzekļi veido 70 miljardus eiro, kas ir paredzēts kā drošības buferis un ļauj ESM saņemt augstāko iespējamo reitingu finanšu tirgos AAA.

Latvija kopš pievienošanās eirozonai un ESM ik gadu piecus gadus iemaksā ESM ap 44 miljoniem eiro neatkarīgi no tā, vai ESM līdzekļi tiek izmantoti kādām vajadzībām. Iemaksājot ESM, Latvija kļūst par ESM mehānisma līdzīpašniekiem jeb iegādājas ESM kapitāla daļas.

Kā ziņots, eirozonas līderi panākuši vienošanos par jaunu Grieķijas glābšanas programmu, kas tiktu īstenota no ESM līdzekļiem. Grieķijai ir izteikts ultimāts par bargām ekonomikas reformām, un daļa no tām jāievieš jau līdz trešdienai, 15. jūlijam. Aizdevums Grieķijai paredzēts uz trīs gadiem, un tā apmērs varētu veidot līdz 86 miljardiem eiro.

Ja tiks apstiprināta trešā palīdzības programma Grieķijai, Latvijai varētu būt šajā programmā jāgarantē līdz 240 miljoniem eiro, iepriekš lēsa Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds.

TOP komentāri

  • bobs
    0 0 0

    bobs

    ta ir tikai atrunasanas!Brisele ar Dombrovski prieksgala kaut ko labu pasolis un parakstisities!nevajaga grust Latviju bezdibeni!padomajiet par musu pensionariem!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl