Finanšu ministrs: Gada lielākais panākums ir eiro ieviešana

Komentāri
Finanšu ministrs: Gada lielākais panākums ir eiro ieviešana
FOTO: LETA

Latvijas ekonomikai 2014. ir bijis nozīmīgs un izaicinājumiem pilns gads, kurā bijuši gan panākumi un veiksmes, gan skaidri iezīmējušies jauni riski. Lai gan ekonomikas izaugsme ir kļuvusi lēnāka, tā joprojām saglabā labus pieauguma tempus un ir spēcīgāka nekā lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu.

Tas ārējās vides krasas pasliktināšanās apstākļos ir atzinīgi vērtējams rezultāts. Vienlaikus 2014. gads arī ekonomikā iezīmējies ar būtiskām izmaiņām ģeopolitiskajā situācija, ko vēl pirms gada bija grūti iedomāties.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Par 2014. gada lielāko panākumu jānosauc eiro ieviešana, kas norisinājās bez jebkādām tehniskām problēmām un pretēji plaši izskanējušajām bažām neizraisīja patēriņa cenu pieaugumu. Tieši pretēji, inflācija Latvijā šogad saglabājās vēsturiski ļoti zemā līmenī, gada pirmajos 11 mēnešos vidēji nepārsniedzot 0,6%. Latvijas pievienošanās eirozonai ne tikai deva pozitīvu signālu investoriem un veicināja kredītreitingu palielināšanu līdz investīciju līmenim, bet arī apstiprināja valsts tālāku integrāciju Eiropā, kas īpaši nozīmīgi ir pašreizējā ģeopolitiskās situācijas kontekstā,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

Ņemot vērā arējās ekonomiskās vides pasliktināšanos, par nozīmīgāko ekonomiskās izaugsmes veicinātāju 2014. gadā kļuva privātais patēriņš, kuru veicināja gan spēcīgi pieaugošie iedzīvotāju ienākumi, gan bezdarba tālāka samazināšanās un lielāks tautsaimniecībā nodarbināto skaits.

Iepriekšējo gadu ekonomiskās izaugsmes augļus sāka izjust arī lielākā daļa strādājošo – vidējā bruto darba samaksa gada pirmajos trīs ceturkšņos palielinājās par 7,1%, bet reālā darba samaksa jeb pirktspēja auga jau par 8,2%. To nodrošināja gan zemais inflācijas līmenis, gan gada sākumā veiktā darbaspēka nodokļu pazemināšana, kuru paredzēts turpināt arī 2015. gadā.

Līdzās šiem sasniegumiem 2014. gads kļuva arī par gadu, kurā Latvijas ekonomikai iezīmējās nopietni ārējās vides draudi Krievijas-Ukrainas kara, savstarpējo ekonomisko sankciju un eirozonas lēnās ekonomiskās izaugsmes dēļ. Lai gan Krievijas augustā noteikto sankciju tiešā ietekme uz Latvijas ekonomiku nav liela, daudz būtiskāka ir netiešā ietekme, ko veido gan sankciju blakusefekti, gan kopējā Krievijas ekonomiskās situācijas pasliktināšanās un rubļa kursa kritums.

Kopš gada sākuma Krievijas nacionālās valūtas vērtība pret eiro kritusies jau vairāk nekā divas reizes, ievērojami mazinot Latvijas eksporta konkurētspēju cenu ziņā. Arī Krievijas ekonomikas izaugsme 2014. gadā ir būtiski palēninājusies, un 2015. gadā tiek prognozēta recesija, ko vēl tālāk var padziļināt pašlaik strauji krītošās naftas cenas.

Tāpat neiepriecinošas tendences vērojamas eirozonā. Lai gan izaugsmes tempi salīdzinājumā ar 2013. gadu ir uzlabojušies, pēdējā laikā atkal vērojama izaugsmes vājināšanās un eirozonas ekonomika atkal balansē starp izaugsmi un recesiju. Savukārt no iekšējiem riskiem izaugsmei būtiskākie ir darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita samazināšanās, kas tuvākajos gados kļūs arvien izteiktāka, un pēdējos divos gados novērotais zemais investīciju pieaugums.

Ņemot vērā nelabvēlīgo situāciju ārējā vidē, Finanšu ministrija sagaida Latvijas ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos 2015. gadā un ir samazinājusi IKP pieauguma prognozi līdz 2,8%. Taču ārējās vides riski ir ļoti augsti un nevar izslēgt, ka IKP pieaugums varētu būt arī zemāks nekā šobrīd prognozēts.

Ņemot vērā šos negatīvos riskus, ļoti pozitīvi vērtējams jaunā Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera ierosinātais plāns investīciju veicināšanai Eiropā, kas tuvākajos gados var dot nozīmīgu stimulu ekonomikas izaugsmei gan Latvijā, gan Eiropā kopumā, tādējādi mazinot negatīvo risku ietekmi.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl