Komentāri

Tautas mikroskaitīšanā plānots aptaujāt 15 000 mājsaimniecību, kurām Centrālā statistikas pārvalde jau nosūtījusi informatīvas vēstules. Aptaujas mērķis – noskaidrot, cik iedzīvotāju šajos mājokļos dzīvo, un šos datus pēc tam salīdzināt ar oficiālo statistiku.

Plānots, ka mikroskaitīšana tiks organizēta divos posmos. No šodienas līdz 15. septembrim anketu iespējams aizpildīt internetā, savukārt pēc tam – trīs  mēnešu garumā līdz decembra vidum intervētāji ar respondentiem sazināsies personiski, klātienē vai pa tālruni.

Vienlaikus mikroskaitīšana ir viens no sagatavošanās posmiem 2021. gadā plānotajai tautas skaitīšanai, kuru gaida būtiskas izmaiņas – jo klātienē cilvēki vairs netiks aptaujāti.

Pēc provizoriskiem aprēķiniem Latvijā pašlaik dzīvo 1 miljons 978 tūkstoši cilvēku. Pēdējos 4 gados iedzīvotāju skaits samazinājies par 88 000 cilvēku. Pēc ekspertu teiktā, lai sasniegtu līdzsvara pozīciju, kad piedzimušo ir tikpat, cik nomirušo, vēl ir tāls ceļš ejams.

”Īsais kopsavilkums tāds, ka demogrāfiskā situācija ir uzlabojusies no ļoti sliktas uz tikai sliktu. Trešdaļa nācijas – jauno cilvēku ir aizbraukuši,” akcentē demogrāfs Ilmārs Mežs.

Mežs pauda, ka cilvēku skaitu valstī joprojām būtiski ietekmē emigrācija.

2011. gada tautas skaitīšana rādīja, ka Latvijā mita nedaudz virs 2 miljoniem cilvēku. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, vidēji dienā uz ārzemēm aizbrauc 50 cilvēku, bet uz dzīvi Latvijā no citām valstīm pārceļas 30. Dzimušo skaits dienā ir aptuveni 60, bet nomirst 80 cilvēku.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl