Ārsts: Ne visi patvēruma meklētāji Latvijā būs vakcinēti pret bīstamām slimībām

Pievienot komentāru
Ārsts: Ne visi patvēruma meklētāji Latvijā būs vakcinēti pret bīstamām slimībām
Foto: AFP/LETA

“Kāda ir realitāte – vai patvēruma meklētāji būs imunizēti pret bīstamām lipīgām slimībām? Jā un nē,” pauž Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents. Viņš skaidro, – dažās valstīs cilvēki ir imunizēti pret noteiktām slimībām, taču kara apstākļi krietni apgrūtinājuši drošu vakcināciju.

P. Apinis skaidro, ka, piemēram, sīrieši ar lielāko varbūtību būs klasiski imunizēti pret poliomielītu, stingumkrampjiem, garo klepu, difteriju, kā arī dažām tropu slimībām, bet nebūs saņēmuši vakcīnas pret masalām, masaliņām, vējbakām. “Turklāt – neticu, ka normāli vakcinēti ir bērni pēdējos trijos vai četros gados, kad viņi dzīvojuši kara apstākļos,” norāda P. Apinis.

Savukārt Afganistānas pilsoņi būs vakcinēti pret poliomielītu (PVO atbalsts), bet ne pret ko citu, akcentē Latvijas Ārstu biedrības prezidents.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents:

Latvijas valstij nāktos izstrādāt savus saistošos noteikumus patvēruma meklētāju uzņemšanai, kurā kā obligāts priekšnoteikums būtu arī vakcinācija pret atsevišķām slimībām. Es saprotu, ka Tuvējo Austrumu filozofijā un reliģijā paredzēts, ka meitenēm jānēsā lakati, ka ārsts vīrietis nedrīkst skatīt pacienti sievieti bez viņas dzīvesbiedra atļaujas un radinieku klātbūtnes. Bet brīdī, ja kāds vēlas dzīvot šeit, mūsu tradicionālajā vidē, dažas lietas nāksies pieņemt, un viena no tām būs vakcinācija. Tas būs jāveic, neskatoties uz to, ka Austrumu reliģiskā pretestība vakcinācijai ir būtiski lielāka nekā mūsu vakcīnu ienaidnieku pretdarbība.

“Masu mediji nepublicē tekstus par nepieciešamību vakcinēties – šie teksti nesatur presei nepieciešamo sensāciju. Toties prese nekavējoties aprakstīs un plaši apzelēs vienīgo vakcinācijas komplikāciju. Lielākoties “par” vakcināciju raksta neinteresanti un vienmuļi, bet “pret” – enerģiski, harismātiski un krāšņi, aprakstot iespējamu bērnu autismu vai nezināmas izcelsmes nāves gadījumus. Lielā mērā pretdarbību vakcinācijai nosaka savulaik neveiksmīgā komunikācija ar sabiedrību, bet vēlāk nepamatotā vakcīnu iegāde cīņai ar “cūku gripu”,” pauž P. Apinis.

Viņš akcentē, ka profesionāļiem – ārstiem un sabiedrības veselības speciālistiem – nav pietiekama finansējuma, kas ļautu plaši popularizēt vakcināciju, bet nereti – nav arī motivācijas.

“Vārdu sakot – šobrīd vakcinācijai nav tās popularitātes un atbalsta sabiedrībā kā agrāk. Tomēr vakcinācijas ēra vēl ir priekšā. Antibiotiku ēra beidzas, jaunas antibiotikas netiek sintezētas, bet pret vecajām rodas rezistence. Šādā situācijā vakcinācija var kļūt par vienīgo izeju cīņai ar ļoti nikniem, rezistentiem mikrobiem,” saka ārsts.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents: “Bet patiesībā šo rakstu jūs lasījāt, cerībā uzzināt kādu atziņu, ka līdz ar patvēruma meklētājiem Latvijā ienāks šausmīgi briesmīgas slimības, un ka šie patvēruma meklētāji iztērēs visu Latvijas veselības aprūpes budžetu. Nu nekādas pārmēru problēmas šie 250 bēgļi Latvijas medicīnai neradīs. Valstīs, no kurām mums brauks bēgļi, ir nedaudz augstāka B un C hepatīta incidence, bet, kurš gan liek jums no viņiem šīs slimības seksuāli transmisīvā ceļā pārņemt?” pauž P. Apinis.