Apinis: Pieaugušie palīdz jauniešiem tikt pie alkohola

Komentāri
Apinis: Pieaugušie palīdz jauniešiem tikt pie alkohola
Foto: LETA

Vieni lieto, citi palīdz iegādāties, vēl citi piever acis – jauniešiem pie alkohola palīdz tikt pieaugušie, uzskata Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis.

”Daudzās ģimenēs pārmērīga alkohola lietošana tiek uzskatīta par neatņemamu pieaugušo dzīves sastāvdaļu, bet apkārtējās sabiedrības attieksme ir pasīva, labākajā gadījumā – neitrāla,” piebilst P. Apinis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Ja mēs uzņemam 25 gadus vecu pacientu, kuram ir psihozes, tas nozīmē, ka viņš lieto alkoholu apmēram desmit gadus, proti, apmēram kopš 15 gadu vecuma,” stāsta pieredzējusī narkoloģe, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Potenciāls risks saslimt ar alkoholismu ir aptuveni 12,5% valsts iedzīvotāju, bet atbilstoši aptauju datiem 84% skolēnu jau ir lietojuši grādīgos dzērienus.

”Piena cena attiecībā pret vidējo algu Latvijā šajā gadsimtā ir pieaugusi turpat divkārt, bet alkohola cena – samazinājusies. Valstiskas domāšanas mērķis būtu pakāpenisks akcīzes nodokļa pieaugums visiem alkoholiskajiem dzērieniem par procentu, kas pārsniedz gan ikgadējo iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu, gan ikgadējo inflācijas līmeni,” norāda P. Apinis.

LĀB uzskata, ka Latvijā akcīzes nodoklis alkoholam ir jāpalielina, turklāt tas jādara nekavējoties. Tajā pašā laikā tas esot jādara ”pārdomāti”, izlīdzināti visām alkohola grupām un saskaņoti ar Lietuvu un Igauniju.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl