Komentāri

Vai naktī uz svētdienu asinsizliešana Donbasā tiešām apstāsies? Un vai var piepildīties trauslā cerība uz reālu konflikta atrisinājumu Ukrainā? Šos jautājumus pēc Minskas vienošanās Latvijas augstākās amatpersonas šodien apspriedušas gan ar Vācijas, gan Ukrainas pārstāvjiem. 

Vai grūtās sarunās panāktā Minskas vienošanās ir uzvara vai piekāpšanās? Par to par to pašlaik ir dažādi viedokļi. Ārlietu ministrs šodien dokumenta detaļas pārrunāja ar Vācijas pārstāvi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Edgars Rinkēvičs pēc sarunas ar Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāru Markusu Edereru atzīst, ka dokumentā ieguvumus izcīnījusi gan Ukraina, gan prokrievisko separātistu grupas.

“Visām pusēm varētu būt zināms pamats būs neapmierinātām. Es nedomāju, ka kāds šeit ir izgājis ar pilnu uzvarētāju sajūtu,” norādīja Rinkēvičs.

Vienošanās paredz Doņeckas un Luhanskas apgabaliem piešķirt īpašu konstitucionālo statusu, proti, lielāku pašnoteikšanos. Kāds tieši šīm teritorijām nākotnē varētu būt statuss – pašlaik skaidras atbildes nav. Rinkēvičs gan uzsver, ka šis punkts nenozīmē Krievijas prezidenta Vladimira Putina vairākkārt piesaukto Ukrainas federalizāciju.

“Mēs šeit neredzam šajā tekstā ne vārdu “federalizācija”, ne vārdu “autonomija”. Un tas ir būtiski. Mēs redzam, protams, terminu “īpašais statuss”, kas noteikti skars tādas lietas kā krievu valodas lietošanu šajos reģionos, kas dos zināmas budžeta autonomiju, sociālo jautājumu risināšanas autonomiju,” piebilda Rinkēvičs.

Tāpat vienošanās paredz vietējo vēlēšanu sarīkošanu Doņeckas un Luhanskas apgabalos EDSO novērotāju uzraudzībā. Pēc vēlēšanu norises, konstitūcijas reformas un citu nosacījumu izpildes paredzēta Ukrainas kontroles atjaunošana pār valsts austrumu robežu. Ja to izdotos panākt, tā būtu liela uzvara.

Vienlaikus pastāv bažas, ka daudzus nosacījumus var neizdoties izpildīt. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece šodien viesojās Ukrainā, kur tikās arī ar prezidentu Petro Porošenko. Viņa uzsver, ka konfliktā iesaistītās puses par vienošanos pauž dažādus viedokļus.

“Viedokļi ir dažādi. Un mēs zinām, ka ir centieni dažādi interpretēt šos vienošanās punktus. Ir mēģinājumi tos traktēt pavisam savādāk, nekā tika panākta vienošanās tos parakstot. To arī norādīja Ukrainas puse. Tā kā ir vajadzīgi ļoti detalizēti skaidrojumi katram punktam. Jo šeit būtība slēpjas detaļās,” norādīja Mūrniece.

Tomēr visi minētie dokumenta punkti var izrādīties arī pilnīgi bezjēdzīgi, ja naktī uz svētdienu abas puses nepārtrauks karadarbību un neatvilks bruņojumu no konflikta zonas.

“Šī vizīte norit tādā ļoti ekstrēmā gaisotnē, ļoti ekstrēmā režīmā, jo pēc Minskas vienošanās turpinās militārā eskalācija Ukrainas austrumos, un šie uzbrukumi kļūst ļoti intensīvi. Porošenko kungs teica, ka Ukrainai ir vajadzīga atelpa. Ukrainas sabiedrība ir nogurusi un atelpa ir nepieciešama. Ir cerība, ka iestāsies miers. Šī cerība ir trausla, bet šī cerība ir,” piebilda Mūrniece.

Jānorāda, ka vienošanās tekstā vispār nav pieminēts Krievijas nosaukums, jo šī valsts joprojām atsakās atzīt savu dalību konfliktā. Rinkēvičs un ārpolitikas eksperte Žaneta Ozoliņa gan norāda, ka Minskas vienošanās paredz arī ārvalstu karaspēka un bruņutehnikas izvešanu no Ukrainas teritorijas, ko varot tulkot tā, ka Krievija ļoti netiešā veidā esot apstiprinājusi savas armijas atrašanos Ukrainā.

Tā dēvētais Normandijas formāts jeb Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas līderi situāciju telefonkonferencē atkal pārrunās svētdien, kad Austrumukrainā ir jāiestājas pamieram.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl