Komentāri
Alkohola radītās sekas Latvijai gadā laupa 80 miljonus eiro, saka eksperts
Foto: Roel van Deursen - Spijkenisse / Nissewaard - Nederland/Flickr

Latvija alkohola radīto seku – cilvēku pāragras nāves un slimību – dēļ zaudē gandrīz 20 tūkstošus mūža gadus un 80 miljonus eiro gadā, pastāstīja Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārcis Trapencieris.

Pēc atkarību pētnieka domām, ir ļoti būtiski samazināt grādīgo dzērienu pieejamību, tostarp līdzsvarojot akcīzes nodokli starp stipro alkoholu un tā dēvēto stiprināto alu.

Sevišķi aktuāli ir samazināt šo alkoholisko dzērienu patēriņu jauniešu vidū, jo alkohola lietošanas sekas ir lielākais jauniešu priekšlaicīgas nāves cēlonis – tā ir gan vienkārša pārdzeršanās, gan sēšanās pie stūres alkohola reibumā.

Likumsakarīgi, ka pētnieks M. Trapencieris ir viens no tiem, kas atbalsta straujāku akcīzes nodokļa celšanu alum. Viņš uzskata, ka tā ļautu ”kaut nedaudz risināt vienu no visaktuālākajām problēmām, proti, mazinātu grādīgo dzērienu pieejamību jauniešu vidū”.

”Nesabalansēta nodokļu politika arī rada tendenci, ka akcīzes likmes pieaug daudz lēnāk nekā reālā darba alga, tādēļ pēdējos gados palielinās alkoholisko dzērienu pieejamība. Piemēram, par vidējo darba algu 2014. gadā varēja nopirkt astoņus litrus degvīna vairāk nekā 2011. gadā,” sacīja M. Trapencieris.

Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārcis Trapencieris:

Ir vērojams zināms paradokss: sabiedrības veselība kopumā uzlabojas, tomēr alkohola radītās problēmas nemazinās. Tiesa, ar alkohola lietošanu saistītās problēmas lielākoties skar riska grupas, piemēram, bezdarbniekus, cilvēkus ar zemiem ienākumiem, taču viens no valsts uzdevumiem ir rūpēties par tiem, kuriem neklājas īpaši labi.

Mārcis Trapencieris ir Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks, Latvijas Atkarības pētniecības asociācijas un Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālās koalīcijas biedrs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl