Aiz katra aizdomīga darījuma stāv amatpersonu lēmumi, norāda Valsts kontroliere

Pievienot komentāru
Aiz katra aizdomīga darījuma stāv amatpersonu lēmumi, norāda Valsts kontroliere
Foto: F64

27. janvārī valsts kontroliere Elita Krūmiņa piedalījās Sabiedrības par atklātību Delna rīkotajā preses konferencē, kurā žurnālisti tika iepazīstināti ar pasaulē vadošās nevalstiskās organizācijas cīņā pret korupciju Transparency International ikgadējo vispasaules Korupcijas uztveres indeksu, kurā pārstāvēta arī Latvija.

Ilgākā laika periodā vērtējot, tendence ir pozitīva, tomēr Latvija joprojām atpaliek no Lietuvas, jo īpaši no Igaunijas, kurā Korupcijas uztveres indekss ir būtiski zemāks nekā Latvijā vismaz pēdējo 17 gadu garumā, kopš pieejami dati par visam trīs Baltijas valstīm.

Lai arī publiskotais Korupcijas uztveres indekss vairāk ir sabiedrības viedoklis par korupcijas izplatību valstī, tomēr, vērtējot valstu reitingus kopumā, nevar nepamanīt acīmredzamo – jo augstāka vieta indeksā – tātad zemāka korupcijas izplatība, jo augstāks sabiedrības labklājības līmenis un stabilāka valsts attīstība.

Viens no instrumentiem korupcijas mazināšanai ir valsts amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarēšana. Tomēr, kā nesenajā revīzijā konstatējusi Valsts kontrole, Amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarēšanās sistēmā ir būtiskas nepilnības. Revidenti norādījuši, ka valstī ir jābūt mehānismiem, kā deklarācijās norādīto ziņu patiesums tiek pārbaudīts.

Valsts kontroliere uzskata: “Korupcijas mazināšanai ir jākļūst par vienu no galvenajām prioritātēm valstī. Pēdējos gados daudz esam runājuši par līdzekļu izšķērdēšanu, nesaimniecisku darbību valsts un pašvaldību institūcijās un kapitālsabiedrībās, kā arī par problēmām lielo projektu īstenošanā. Aiz katras no revīzijās atklātajām problēmām stāv konkrētu amatpersonu lēmumi, kas noveduši pie izšķērdētas nodokļu maksātāju naudas, zaudētiem Eiropas fondu līdzekļiem, neieviestiem pakalpojumiem. Virknē gadījumu tā ir nolaidība un neprofesionalitāte, ar kuru jācīnās, tomēr esam pārliecināti, ka pietiekami bieži aiz sliktajiem lēmumiem stāv arī koruptīvas intereses.”

Tas liek kārtējo reizi aktualizēt jautājumu par amatpersonu atbildību – gan mantisko, gan kriminālatbildību – gadījumos, kad ir konstatēti nopietni pārkāpumi.

Pēdējos pāris gados ir uzlabojusies statistika par atbildības izvērtēšanu no augstākstāvošo amatpersonu un institūciju puses, tomēr ar to nepietiek. ”Par būtisku progresu varēsim runāt tad, kad beidzot nonāksim līdz zaudējumu piedziņai no vainīgajām amatpersonām, ko, ļoti ceram, veicinās izskatīšanā esošie grozījumi Valsts kontroles likumā. Izmaiņas likumā paredzēs tiesības piedzīt no vainīgajiem zaudējumus, gadījumos, kad to negribēs darīt tiešie pārraugi,” uzsvēra valsts kontroliere E. Krūmiņa.

Augstākās revīzijas iestādes vadītāja cer arī uz lielāku Prokuratūras un citu tiesībaizsardzības iestāžu ieinteresētību izmeklēt un atklāt amatpersonu iespējamos noziegumus, kad uz tiem norādījusi Valsts kontrole. Arī šai jomā sadarbība uzlabojas, taču darāmā ir vēl daudz.

Lasi vēl