Valkā bažas par Covid-19 izplatīšanos no iebraucējiem, tādēļ noteikta stingrāka robežkontrole

2 komentāri

Neapskaužamā situācija izveidojusies Igaunijas robežpilsētā Valkā. Arvien biežāk, šķērsojot robežu, Latvijā ierodas valstspiederīgie, kuri kaimiņvalstī, piemēram, zaudējuši darbu. Ja ar kravas transporta plūsmas kontroli uz robežas problēmu nav, tad atbildes uz jautājumu, kā ar kājām ieceļojušajiem cilvēkiem nodrošināt nokļūšanu mājās un 14 dienu karantīnu – atbilžu nav.

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtas stāvokli un pārvietošanās ierobežojumus – jau otro dienu Latvijas robežu ar Igauniju un Lietuvu apsargā karavīri un zemessargi. Katram valstī iebraukušajam – gan kravas, gan vieglo automašīnu vadītājiem – jāsniedz informācija par sevi un jāparakstās, ka ievēros valstī noteiktos ārkārtas stāvokļa ierobežojumus.

“Kontrolposteņi uz Igaunijas-Latvijas robežas ir četri. Ar mērķi izsniegt un saņemt no Latvijā ieceļojošiem apliecinājumus, ka viņi pildīs īpašus norādījumus atrodoties Latvijā,” norāda Zemessardzes 22. kājnieku bataljona virsseržants Inguss Auziņš.

Transporta plūsma, galvenokārt kravas automašīnas, robežpunktā ir nemitīga. Pārsvarā – starptautiskie pārvadātāji no Polijas un Igaunijas. Braucēji pret papildu kontrolēm izturas ar sapratni.

Ja kontrolpunktā viss norit mierīgi – sarežģītākus jautājumus robežsargiem un zemessargiem nākas risināt abu valstu pārejas punktā, netālu no Valkas centra.

Valkas un Valgas ekonomikas un iedzīvotāju ikdiena ir cieši saistītas. Tādējādi robežkontroles pastiprināšana būtiski ietekmē cilvēku ikdienu. Daudziem valcēniešiem ikdienā ir jādodas uz kaimiņpilsētu Valgu, jo tur strādā, īrē dzīvokli vai apciemo tuviniekus, vai izmanto kādus pakalpojumus. Un otrādi! Tagad robežu var šķērsot, saņemot īpašu atļauju no pašvaldības.

“Mēs domē atļauju uzrakstījām, tagad pierakstīja mūs un teiks – laidīs vai nelaidīs. Kas jums tajā galā ir vajadzīgs? Televizoru izņemt no lombarda,” norāda Valkas iedzīvotājs Bilijs.

Valkas mērs atzīst, – pieprasījumu ir daudz, un šī situācija kārtējo reizi apliecinot, ka abām valstīm konkrētāk būtu jānosaka pilsētu īpašais statuss.

“Mana sekretariāta darbinieki ir dispečeru punkts, jo nu jau to cilvēku ir vairāk nekā seši simti. Ir tādi, kas strādā dziļāk Igaunijā, tad viņiem parasti brauc pakaļ busiņš, bet tagad viņi sēž mājās, jo Igaunijas puse arī to neļauj, kas ir loģiski, bet sliktā ziņa ir tā, ka viņiem nekāds pabalsts nepienākas. Latvijā viņi nekādus nodokļus nav maksājuši un Igaunijas valstspiederīgie arī īsti nav, tas rāda mūsu īpašo situāciju,” uzskata Valkas mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Cilvēkus satrauc vēl kāds jautājums. Pēdējās dienās arvien biežāk robežu šķērso Latvijas valstspiederīgie, kuriem tālāk jānokļūst citās pilsētās. Pēc valstī noteiktajam prasībām ikvienam, kas pāriet Latvijas robežu, jāsniedz personas dati, adrese, jāparakstās par to, ka sešu stundu laikā pēc ierašanās, viņi nokļūs mājās un 14 dienas pavadīs stingrā pašizolācijā.

Taču realitātē tas nedarbojas. Robežpunktā Valga-Valka TV3 Ziņas sastop Latvijas valstpiederīgos, kuri pēdējos divus gadus dzīvoja un strādāja Tallinā. Vīrusa krīzes dēļ zaudējuši darbu un tagad vēlas atgriezties mājās Daugavpilī.

Šie cilvēki Latvijā atgriezušies ar visu iedzīvi – arī televizoru un citiem sadzīves priekšmetiem. Viņi bija paredzējuši no Valkas doties uz Rīgu un tālāk uz Daugavpili. Saprotami, ka drošības apsvērumu dēļ sabiedriskajā transportā viņus neuzņem.

“Tikko pazīstamie arī šķērsoja robežu, kopā ar mums no Tallinas atbrauca, bet Latvijas autobusi neuzņem. Kamēr karantīna nebūs izieta, nekur nevedīs. Un tagad ir jautājums, ko mums tagad darīt?” jautā Igors.

Par situāciju nobažījies pašvaldības vadītājs. Specializētu transportlīdzekļu pašvaldībai nav, un nu jau beigušies arī individuālie aizsardzības līdzekļi, kurus robežsargi izsniedz tiem, kuri ierodas Latvijā.

“Interesējās, vai var tikt pār robežu, jā, var, bet kas tālāk? Ja nav kas atbrauc pretī, viņi te klīst pa pilsētu un mēģina kaut ko saorganizēt, cilvēki ir bailēs, un veidojas konfliktsituācija. Tā sajūta nav patīkama. Es domāju, ka te arī vajadzētu kādu valstisku risinājumu, tiem, kam nav citu iespēju, ka ir kāds specializēts transports, kur ir ar drošības tērpiem un tā tālāk, kuri tos cilvēkus nogādā pašizolācijā vai karantīnā,” uzskata Krauklis.

Pašvaldības vadītājs cer uz valsts atbalstu, vismaz transporta nodrošināšanā. Tā ļautu nogādāt Valkā ieradušos Latvijas valstspiederīgos viņu dzīvesvietās. Ņemot vērā sekas, ko uz ekonomiku un cilvēku ikdienu atstāj Covid-19 pandēmija, var prognozēt, ka valstspiederīgo atgriešanās caur Valgas-Valkas robežpunktu tikai palielināsies.