Turaidā savām rokām iespējams izveidot pavasara vēstnešus – putnu tēlus

Pievienot komentāru

Modināt pavasari un apgūt pavasara putnu dziesmas ikviens aicināts doties uz Turaidas muzejrezervātu, kur īpašā izstādē apmeklētāji var dzirdēt un atpazīt putnu dziesmas, kā arī iemācīties no ikdienas materiāliem savām rokām izveidot putnu lelles, vēsta “900 sekundes”.

Izstādē, piemēram, ar mobilo tālruni nolasot QR kodu, dzirdama zaļžubītes dziesma. Zaļžubītes, cielavas un citu putniņu balsis ir dzirdamas, izmantojot putnu vērotāja Marko Ojalas putnu balsu ierakstus, kā arī iespējams redzēt somu fotogrāfa putnu attēlus.

“Patiesībā ir tā, ka senāk ticēja, ka mazie putni nekur neaizlido, ka viņi tepat paslēpjas un, lai pavasarī mēs viņus ieraudzītu, viņi ir jāmodina,” par lībiešu senajiem pavasara ticējumiem stāsta Turaidas muzejrezervāta pedagoģe Margita Poriete.

Pavasaris atnāk ar putniem, tāpēc Margita vēlot ātrāku pavasara atnākšanu aicina cilvēkus pašiem darināt putnus. “Viena no senākajām lībiešu tradīcijām ir putnu modināšana,” viņa atzīst.

Ņemot rokās vienkāršākos materiālus, linu diegus, vēl arī maisu audumu Margita rāda, kā ir iespējams pavisam vienkārši pagatavot pavasara vēstnesi – putnu.

Katrs mazais putniņš atnes nelielu daļiņu pavasara, tāpēc svarīgi, lai iespējami vairāk ir šādu pavasara vēstnešu. Visvairāk par putnu dziesmām un to, kā pagatavot putnu tēlus, iespējams uzzināt Turaidas muzejrezervātā.

Putnus darināt ir seno lībiešu tradīcija. Tāpēc arī to īpaši atbalsta somu fotogrāfs Marko Ojala.

Plašāk par putnu darināšanu un to nozīmi pavasara gaidīšanā var uzzināt Turaidas muzejrezervāta mājaslapā.