Būvnieks septiņus mēnešus noklusē, ka, sadegot restauratoru darbnīcai, zudušas Siguldas Jaunās pils vērtības

5 komentāri

Sadegot restaurācijas darbnīcai, zudusi daļa Siguldas Jaunās pils interjera. Siguldas novada domi un kultūras pieminekļu uzraugus visvairāk satrauc, ka būvuzņēmums “RERE Būve-1” mēnešiem ilgi klusēja par šo notikumu.

Uzsākot Siguldas Jaunās pils atjaunošanas darbus, visi vēsturiskie sienu koka paneļi un citi dekoratīvie elementi tika demontēti un aizvesti restaurēšanai uz darbnīcu Rīgā. Taču uzņēmuma “RERE galdniecībā” izcēlās ugunsgrēks, un liela daļa Siguldas pils vēsturiskā interjera apdare, kam ir valsts nozīmes mākslas vērtība, sadega.

Restaurācijas darbnīca izdega jūlijā, taču tikai tagad, septiņus mēnešus vēlāk, būvuzņēmējs informējis Siguldas pašvaldību. Ilgstošā klusēšana par vēsturisko vērtību zaudēšanu šokējusi arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP).

“Izvērtēt uz vietas, kas ir saglabājies, kas ir restaurējams, kas gājis bojā – šajā gadījumā mums tādas iespējas nebija dotas. Vērtēsim atbildīgos, kas bija uzņēmušies atbildību par restaurācijas procesu. Izskatīsim jautājumu par, iespējams, sertifikātu anulēšanu kādām personām, kas bija saistītas,” saka NKMP galvenā valsts inspektora p.i. Jānis Asaris.

Būvuzņēmumā tikmēr taisnojas, – nav vēlējušies uzreiz satraukt sabiedrību, jo paši mēnešiem ilgi skaidroja, kādas tieši no Siguldas atvestās vēsturiskās vērtības sadega darbnīcā Rīgā.

“Pēc ugunsgrēka tur neviens ļoti ilgu laiku nevarēja tikt klāt. Tā ēka ir pussagruvusi un bija apgrūtināti apstākļi piekļūt restaurējamajiem materiāliem,” stāsta “RERE Būve” restaurācijas darbu vadītājs Juris Grodņa.

Siguldas novada dome steidzami pieprasa zudušo vērtību uzskaiti, taču jau tagad ir skaidrs, – sadedzis ir viss pils ēdamzāles vēsturiskais interjers – radiatoru dekoratīvie aizsargrežģi, ēdamzāles sienu paneļi, lasītavas sienu paneļu pildiņi, garderobes sienu paneļi, vairākas durvis. Tas nav interjers no pils uzcelšanas laika 1878. gadā, bet gan pēc pārbūves Ulmaņlaikā – nacionālā romantisma stilā.

“Labā ziņa šajā notikumā, ka visaugstāk novērtētās kultūrvēsturiskās vērtības pils interjerā nav cietušas pat vismazākajā mērā – gleznas, intarsijas, svētku zāles interjers, griestu apšuvumi, kolonnas ar kapiteļiem. Tās ir pilnībā neskartas,” atklāj  Siguldas novada domes pilsētvides plānotāja Zane Gatere.

Vai vērsties ar sankcijām pret “RERE”, Siguldas novada dome vērtēs pēc pilnas inventarizācijas. Būvuzņēmējs sola par saviem līdzekļiem radīt analogu interjeru.

“Mēs izgatavosim kopijas autentiskas ar līdzvērtīgiem materiāliem kā bija 1937./38. gadā. Mums tas ir iespējams, jo pirms tam veicām foto fiksāciju un 3D modelēšanu. Mums ir pilna informācija,” saka Juris Grodņa no “RERE Būves”.

“Rūgtums ir tas, ka mēs kārtējo reizi zaudējam mūsu autentiskās vērtības. Tas, ka “RERE” apņemas izgatavot analogas detaļas no jauna, tas vairs nebūs oriģināls,” pauž Jānis Asaris.

Nav gan skaidrs zināms, vai izdegušajā restaurācijas darbnīcā glabājās tikai no Siguldas pils atvestā dekoratīvā apdare. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde izsaka aizdomas, tai ir bažas, vai gadījumā šajā izdegušajā “RERE Meistari” galdniecībā bojā nav gājuši kādi citi vēsturiskie artefakti no citiem restaurējamajiem objektiem.

5 komentāri